BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Utoljára tíz éve volt ilyen: negyedéves veszteség a Goldman Sachsnál

Az amerikai Goldman Sachs bankház kedden 2,287 milliárd dolláros nettó veszteséget jelentett az üzleti éve novemberrel zárult utolsó negyedéről kisebbségi részesedések nélkül, a harmadik negyedévi, 810 millió dolláros adózott eredmény után.

 Egy évvel korábban rekord méretű, 3,166 milliárd dollár volt az adózott eredménye. Egy részvényre számolva a veszteség 4,97 dollár, nagyobb az elemzők várta 3,50 dollárnál. Az eredményközlés után a Moody''s hitelminősítő egy fokozattal "A1"-re rontotta a Goldman Sachs adósosztályzatát az eddigi "Aa3"-ról, fenntartva a negatív kilátást, amely további leértékelést valószínűsít egy-másfél éven belül, hacsak nem lesz közben látványos javulás. Utoljára az ázsiai fizetési válság idején, 1998 végén volt negyedévi vesztesége a Goldman Sachsnak.

A bevétele, 3,682 milliárd dollár, 73 százalékkal elmaradt a harmadik negyedévi 13,625 milliárd dollártól, és 83 százalékkal az egy évvel korábbi 21,534 milliárd dollártól. Ezzel az egész üzleti évben 2,041 milliárd dolláros adózott eredményre tett szert a ház, 82 százalékkal kevesebbre az előző évi 11,407 milliárdnál. A bevétele 39 százalékkal 53,579 milliárd dollárra apadt 87,968 milliárdról. A mérlegfőösszege november végén 885 milliárd dollár volt, 18 százalékkal kevesebb, mint az előző beszámolási időszak végén, vagyis augusztus végén. Ellenben az üzleti év végére a tőkemegfelelési mutató 15,6 százalékra emelkedett az előző negyedév végi 11,6 százalékról, 20,75 milliárd dollárnyi részvénykibocsátás eredményeképp.

Az 1869-ben alapított Goldman Sachs 1999-ben ment a tőzsdére, nyilvános kibocsátás után. Azóta 2006. májusig Henry Paulson, a mostani amerikai pénzügyminiszter volt az elnök-vezérigazgatója. A "nem elsőrendű válság", majd a nyomában kitörő szélesebb pénzügyi válság lassan-lassan a Goldman Sachsot is megroggyantotta, de végül ketten maradtak önállók és csődmentesek az addigi öt, világméretű Wall Street-i befektetési bank közül.

A másik "szerencsés nyertes" a Morgan Stanley. Szeptember végén azonban a Fed jóváhagyásával ők is átalakultak klasszikus bankholdinggá, így elvileg megszűnt a Wall Streeten az önálló befektetésibank-tevékenység, amely addig elkülönült a klasszikus betétgyűjtő-hitelező bankszakmától, a kongresszus 75 évvel ezelőtti, szétválasztó törvénykezése óta. Akkor a tevékenységek elkülönítését az 1929-33-as válság tanulságaival indokolták, most az elkülönítés megszüntetését a mostani válsággal. A többi patinás, Wall Street-i befektetési bank közül a Bear Stearnst már tavasszal felvásárolta a JP Morgan Chase & Co. - a Fed pénzügyi segédletével -, a Lehman Brothers szeptemberben csődöt jelentett, a Merrill Lynchet a Bank of America vette meg, s talán már bánja is az átvett terhet.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.