Két tényezőt emelnek ki a kereskedők a fekete arany jegyzéséből. Egyfelől a világ vezető kitermelőit tömörítő OPEC (élükön Szaúd-Arábiával) feltehetőleg januárban csökkentette a felszínre hozott mennyiséget. Ez alsó korlátot szab a kőolaj ár összedőlésének. Másfelől a recessziós hatás, amely leginkább a holnap publikálásra kerülő amerikai tartalékkészletekben jelentkezik, nagy nyomás alatt tartja a gazdasági teljesítményre érzékeny energiahordozók keresletét. Az északi tengeri brent árfolyama például délelőtt 44 dollárig emelkedett.
A Bloomberg hírügynökségen publikált szakértői felmérés szerint 2,75 millió hordóval nőhetett az amerikai tartalékkészlet a korábbi 338,9 millió hordónyi állományból, a január 23-ával végződő héten. Ez lenne a 17-dik emelkedés az elmúlt 19 hétben. Szintén a hírügynökség felmérésében került prognosztizálásra az OPEC kitermelés csökkentésének volumene, e szerint decemberről januárra 3,5 százalékkal foghatta vissze a fekete arany felpumpálását a világ kitermelés 40 százalékát biztosító szervezet.
Nem a kőolaj az egyetlen, amely árfolyamára nyomás nehezedik. Ma több mint 10 dollárral csökkent az arany unciájának ára is: 895,33 dollárra az azonnali szállítás esetében. Elemzők szerint az elkövetkező félévben nem lehet nagy teljesítményre számítani a nemesfémtől, amely iránt az utóbbi hónapokban nagy kereslet volt tapasztalható a piacon, viszont most korrekció kezdődhet. Az év végén, ugyanakkor reálissá válhat az 1000 dolláros unciánkénti aranyár is, ha enyhül a deflációs. Az arany értéke januárban 5,2 százalékot emelkedett. Más nemesfémek esetében: az ezüst ára 0,6 százalékot csökkent 12,35 dollárra unciánként, a platina 0,4 százalékkal ér kevesebbet: 968 dollár egy uncia, míg a palládium ára 0,1 százaléknyit süllyedt 195,75 dollárra unciánként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.