Az Obama-adminisztráció a most nyilvánosságra hozott terv szerint fél millió dollárban (115 millió forint) maximalizálná a topvezetők éves fizetését az olyan vállalatok esetében, amelyek állami támogatást kaptak – írja a New York Times. A menedzserek az alapfizetés felett semmilyen bónuszt nem kaphatnának, csak az osztalékjövedelemre számíthatnának.
Az elemzők szerint a fizetések maximalizálása nem csak a magas bérek miatt közfelháborodás miatt indokolt, hanem azért is, mert a következő időszakban további óriási veszteségre számíthatnak a pénzügyi cégek. Az új szabályozás csak azokat a vezetőket nem érintené, akik eddig is a pénzügyminisztérium ellenőrzésével kapták a fizetésüket. Ezen kívül azonban semmilyen részlet nem ismert a tervről. Így azt sem lehet tudni, hogy a rendszer minden olyan cégre vonatkozik, amely a TARP programban vesz részt vagy csak azokra, amelyeket a csődtől mentettek meg.
Az viszont biztos, hogy az érintett vállalatok közül öten (a Citigroup, a Bank of America az American International Group, a General Motors és a Chrysler) nem csak súlyos problémákkal küzdenek, de vezéreik az elmúlt években a most előirányzottnál nagyságrendekkel magasabb összegeket gyűjtöttek össze. A Bank of America vezérigazgatója például 5,75 millió dollárt vitt haza 2007-ben. A Citigroup-vezér Vikram Pandit ugyanebben az évben 3,1 millió dollárt keresett. A bónuszokkal és egyéb juttatásokkal együtt több mint 14 millió dollár ütötte a General Motors vezérigazgatójának markát.
"Az intézkedés drákói. Félmillió dollár nem sok, különösen, ha prémiumok sem járulnak hozzá" – mondta James F. Reda, a James F. Reda & Associates tanácsadó cég alapítója. Ráadásul a vállalatok pénzügyi gondjaik miatt nem fognak túl magas osztalékot fizetni. Reda szerint a modell nem működik majd, mert a cégek nem lesznek képesek új alkalmazottakat felvenni ezért az összegért.
Míg Barack Obama az adófizetők felé mutatott felelősségérzet fontosságát hangsúlyozta, addig egy a témában javaslatot beterjesztő szenátor egyenesen "egy kupac idiótának" nevezte a Wall Street nagyjait, akik "arcon rúgják" az adófizetőket. Lawrence H. Summers, Obama nemzeti gazdasági tanácsának vezetője azt javasolta a Kongresszusnak, hogy a limit minden cégre vonatkozzon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.