A gyenge forint a közgazdász szerint nemcsak a devizahiteleseknek okoz problémát, hanem az egész makrogazdaság megroppanását mutatja. A szakember a munkanélküliség drasztikus emelkedését jósolja, és el tud képzelni egy olyan forgatókönyvet is, hogy a mutató bőven 12 százalék fölé megy a kormányzat aktív, beavatkozó strukturális reformjai nélkül. A gazdaságpolitika most mintha azt az utat választotta volna, hogy a gyenge árfolyamon keresztül próbálja stimulálni a gazdaságot, de a gyenge forint nem ösztönöz, hanem inkább visszafogja a gazdaságot – hívta fel a figyelmet a szakember.
A munkanélküliség csak most kezdett el növekedni, a kis- és középvállalati szektorban a csődhullám csak most indult el, és a második negyedévben már katasztrofális állapotban lesz a gazdaság – mondta Heim. Szerinte a kormányzat most az MNB-vel közösen valószínűleg egy úgynevezett lopakodó intervencióval lassítja a mozgást, de a kamatemelés nem célravezető, sőt olaj lenne a tűzre. Rövid távon mindenképpen azt tartaná jónak, ha úgy csökkentenék az állam működési kiadásait, hogy az a növekedést még ne érintse kedvezőtlenül, de hogy így lesz-e, még nem tudni. Hosszabb távon szerinte csak egy lehetőség van: a költségvetést át kell alakítani és egy új állami szerkezetet kell felépíteni.
A tegnap bejelentett kormányzati intézkedésekről az a véleménye, hogy azok hatására a költségvetési deficit idén csak tovább nő. Szerinte a devizahiteleseket nem segélyekkel kell támogatni, hanem adó- és járulékcsökkentéseken keresztül kell pénzt tenni a zsebükbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.