A japán jen a kedvezőtlen japán növekedési várakozások miatt, a svájci frank pedig a jegybanki kamatcsökkentés miatt gyengült. A forint javulását elemzők azzal is magyarázzák, hogy a piac mindinkább hisz a Magyar Nemzeti Bank (MNB) beavatkozásában. Számos kedvezőtlen adat látott ugyanakkor napvilágot csütörtökön.
Az Európai Központi Bank (EKB) havi jelentése szerint a tényleges drágulás a gazdaságok gyengébb teljesítménye miatt kisebb lesz az euróövezetben a bank inflációs előirányzatánál. Az EKB szakértői átlagban 0,4 százalékos inflációt jósolnak az euróövezetben 2009-re. A globális és az euróövezeti kereslet is meglehetősen lanyha marad az idén, csupán 2010-ben várható fokozatos élénkülés.
Jean-Claude Trichet az euróövezeti központi bankok és az orosz központi bank értekezletén Bécsben azt mondta: az idén számos országban recesszió lesz, de a legtöbb közgazdász fokozatos fellendülésre számít jövőre. Nem tartanak ugyanakkor egyetlen ország fizetésképtelenségétől sem Európa keleti felében. Az európai munkáltatók szakmai szövetsége szerint az idén rosszabb lesz az Európai Unió gazdasági teljesítménye, mint amire az Európai Bizottság számít. Az idén átlagosan 2,2 százalékkal csökken a hazai össztermék (GDP) az EU-ban, és 2,1 százalékkal az euróövezetben. Az Európai Bizottság januárban még azt jósolta, hogy a 27 tagországban 1,8 százalékkal, az eurót használó országokban 1,9 százalékkal zsugorodik a gazdaság az idén átlagosan.
A vergődő európai autóipar számára jó hír, hogy az Európai Beruházási Bank (EIB) 3 milliárd eurós hitelt hagyott jóvá német, olasz, francia és svéd autógyárak számára főként azzal a céllal, hogy a pénzt környezetbarát, üzemanyagtakarékos gépjárművek kifejlesztésére fordítsák. Az autóipar áprilisban és májusban további 2,8 milliárd euró hitelre számíthat, ami tavaly december óta 6,3 milliárd eurónyi EIB-hitelt jelent a szektornak. A német ipari termelés a kormány bejelentése szerint 7 és fél százalékot zuhant januárban, a német újraegyesítés óta ilyen mértékű havi termelés-visszaesésre nem volt még példa az ország iparában. Tavaly januárhoz képest 19,3 százalékkal csökkent a német ipar termelése. Az elemzők 3 százalékos zsugorodásra számítottak decemberhez mérve. Ami a térség országait illeti, Romániának az egyik vezető londoni befektetési csoport csütörtöki elemzése szerint nagyobb értékű pénzügyi keretre lehet szüksége a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), mint amennyit Magyarország kapott. A Barclays Capital becslése alapján a román gazdaság finanszírozási hiánya két évi távlatban "legalább" 22 milliárd euró lesz. Lengyelországnak ugyanakkor nem kell IMF-kölcsön. "Nincs kölcsöntervünk az IMF-től", mondta csütörtökön újságíróknak Dominik Radziwill lengyel pénzügyminiszter-helyettes. Lengyelország közlése szerint az idén egymilliárd eurót és jövőre is egymilliárd eurót kap a világbanktól egy hárommilliárd eurós hitelszerződés alapján, aminek első részét tavaly kapták meg, a második rész lehívását az idén, a harmadikat jövőre tervezik.
A lett központi bank egy teljes százalékponttal csökkentett több kamatán, és közölte, hogy a GDP idei csökkenésére korábban adott 5 százalékos előrejelzését 12 százalékosra módosítja. Egyidejűleg a kormányzatot kiadásainak szigorú csökkentésére intette, mert szerinte különben kétszámjegyű lesz a GDP-arányos költségvetési deficit, noha a kormányzat 7 százalékot képzel el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.