A ház szerint a Mol árfolyamát megdobja, hogy a magyar olajpapír "ismét játékban van", az pedig, hogy egy orosz cég jelent meg a magyar vállalat részvényesi struktúrájában, szektorszintű konszolidáció előmozdítója lehet. Ha az orosz vevő, a Surgutneftegas a Mol teljes átvételére törekedne, akkor "nyilván ugyanazokkal az akadályokkal találná magát szemben", amelyeket a Mol az OMV ellen is alkalmazott.
A Wood & Co. londoni elemzői szerint azonban a magyar cég vezetése nagyobb rugalmasságot tanúsíthat egy orosz partnerrel kialakuló kombináció esetén, ezért a piacnak "érdemes szoros figyelemmel követnie" a Mol első megnyilatkozásait, valamint az új stratégiai partneri viszony kínálta lehetőségeket. A londoni befektetési cég kimutatása szerint az eladott Mol-részesedés 1,4 milliárd eurós ára az OMV jelenlegi piaci tőkeértékének 19 százaléka, és a 2008 végére becsült 3,43 milliárd eurós nettó adósság 40 százaléka.
A Wood & Co. számításai szerint az értékesítés bevétele a kamat- és adófizetések, valamint leírások előtt számolt alapszintű pénzügyi eredmény (EBITDA) 0,66-szorosára csökkenti az OMV 2009-re becsült átlagos nettóadósság-rátáját. A londoni befektetési ház úgy számol, hogy az OMV, amely részvényenként átlagosan 16 ezer forintot fizetett a most eladott Mol-részesedésért, az eladási ügyletből hozzávetőleg 230 millió euró - OMV-részvényenként 0,78 euró - egyszeri hasznot könyvelhet el, ami 20 százalékot adhat hozzá az osztrák cég 2009-re becsült részvényenkénti eredményéhez. A hitelminősítőknek annak idején nem tetszett az OMV törekvése a Mol felvásárlására.
A Fitch Ratings tavaly ősszel elsőrendű "A mínusz" hosszú futamú devizaadósi osztályzattal látta el első besorolásként az OMV-t, megjegyezte ugyanakkor, bármilyen nagyarányú, adósságból fedezett akvizíció - mint amilyen a Mol ellenőrző részének megszerzésére tett, majd abbahagyott kísérlet is volt - nyomás alá helyezheti az osztrák olajvállalat adósbesorolásait. Felszökött a Szurgutnyeftyegaz-részvények ára Felszökött az orosz tőzsdén a Szurgutnyeftyegaz (Surgutneftegas) orosz kőolaj- és földgázipari konszern részvényeinek árfolyama a Mol-részvénypakett megvásárlásának bejelentése nyomán: a pénteki záráshoz képest hétfőn délben 5,4 százalékkal volt magasabb és 22,68 rubelt ért.
Az Interfax hírügynökség rámutatott: a Mol 21,2 százalékos tulajdonrészéért az osztrák OMV-nak fizetett 1,4 milliárd euró ugyan 1,9-szerese a pakett piaci értékének, de a tőzsde derűlátással fogadta a hírt, hogy a Szurgutnyeftyegaz külföldi akvizícióra határozta el magát. A konszern az egyik legnagyobb társaság az orosz kőolaj- és földgáziparban, de mindeddig nem tűnt ki a piacon sem az átvételekben való részvétellel, sem magas osztalékokkal, s számláin tekintélyes összeget gyűjtött össze, amelynek rendeltetéséről állandóan spekulálnak az elemzők. A tavalyi év harmadik negyedének a végén a konszern hosszú és rövid távú befektetései és pénzeszközei 558 milliárd rubelt, avagy 22 milliárd dollárt tettek ki, így a Mol-részvények felvásárlása nem jelentett számára nagy megterhelést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.