Mivel a bankcsomag garanciarésze még nem hozzáférhető, az FHB feltehetően a tőkejuttatásra aspirál. Veres János pénzügyminiszter a napokban árulta el, hogy van jelentkező a banktámogató csomagra, mégpedig egy magyar tulajdonú bank.
Többségi magyar tulajdonban lévő bank nem sok van Magyarországon: a nagyok közül ilyen a TakarékBank és az FHB Jelzálogbank, de pályázhatnak az IMF forrásból összeállított banktámogató csomagra az állami tulajdonú hitelintézetek, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az Eximbank is. Csicsáky Péter vezérigazgató szerint azonban a TakarékBanknak, mint a takarékszövetkezetek szabad likviditását kezelő hitelintézetnek nincsen szüksége pótlólagos források igénybevételére. "A takarékszövetkezeteknek - mivel közel 500 milliárd forintos szabad likviditással rendelkeznek - a sajtóból megismert konstrukcióra szintén nincsen szükségük. Az ő esetükben a hitelezői pozíció további erősítését a szabad forintlikviditás egy részének devizára történő cserélése szolgálhatná" - nyilatkozta a vezérigazgató az MTI-nek. Elvileg az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) és az MFB bankcsoporthoz tartozó Eximbank is pályázhat az IMF forrásból létrejött csomagra. Az MTI úgy tudja, a két hitelintézet a garanciarész iránt érdeklődik, de a dolog még egyeztetési szakaszban van. Az MFB-t emellett a hitelágon történő forrásbevonás érdekelheti. A garancia egyébként még nem is hozzáférhető, az ahhoz kapcsolódó végrehajtási rendelet ugyan már elkészült, de európai egyeztetésen van - mondták az MTI-nek a Pénzügyminisztériumban. Így jelenleg csak a tőkerészre lehet pályázni, amelynek igénybevételi határidejét március végéről december végére tolták ki. Az FHB Jelzálogbanknál nem okozna különösebb problémát az állam tulajdonosi szerepvállalása, részvétele az igazgatóságban. Az állam ugyanis jelenleg is tulajdonos a bankban, 4,11 százaléknyi B sorozatú elsőbbségi részvényt birtokol, és az igazgatóságban is jelen van. A bank a napokban 120 milliárd forint hitelt kapott az államtól a lakossági és vállalati hitelezés élénkítésére.
Az IMF hitelből elkülönített 600 milliárd forintos banktámogató csomagból 300 milliárd forintot a hitelintézetek tőkéjének felemelésére, 300 milliárd forintot pedig garanciavállalásra lehet felhasználni. Az utóbbi célra felhasználható keret azonban az összeg többszöri felhasználása miatt 1.500 milliárd forint is lehet. A garancia lehetőségével azok a hitelintézetek élhetnek, amelyek még nem tőkehiányosak, a garanciavállalást az MNB elnöke és a PSZÁF Felügyeleti Tanácsának elnöke együttesen javasolja. A garanciáért díjat kell fizetni, s az igénybe vevő hitelintézetnél a vezető állású személyek munkabérét, díjazását és jutalmazását korlátozzák.
A tőkeemelést kérheti a hitelintézet, de az állam önhatalmúlag is elrendelheti. Kérelemre történő tőkeemelés esetén az állam egyebek mellett tagot delegálna a hitelintézet igazgatóságába és felügyelő bizottságába, s korlátoznák a vezető állású személyek juttatásait. Hivatalból indított tőkeemelésre akkor kerülhet sor, ha valamely hitelintézet 20 munkanapon túl, a mérlegfőösszeg 5 százalékát meghaladó mértékben veszi igénybe a Magyar Nemzeti Bank likviditási hitelét, ha szavatoló tőkéje nem éri el a tőkekövetelmény 50 százalékát, ha a vállalt állami garancia alapján kifizetés történik, és azt a hitelintézet 30 napon belül nem téríti meg az államnak, vagy a hitelintézet fizetésképtelensége a hazai pénzügyi rendszer működésében súlyos károkat okozna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.