A rangos New York-i üzleti lap értesülése szerint a két bankot - eddig mindkettő 45 milliárd dollárt kapott a szövetségi bankmentő csomagból - értesítették a kormányzati ellenőrök, és közölték velük, hogy a tesztek alapján tőkepótlásra lehet szükségük.
Ha a hír igaznak bizonyul, ezt azt jelenti, hogy a két pénzintézet helyzetét a szövetségi ellenőrök nem találták elég erősnek ahhoz, hogy tőkésítés nélkül kibírjanak egy, a jelenleginél esetleg súlyosabb pénzügyi válságot.
Az újság szerint várhatóan mindkét bank el fogja utasítani az előzetes értesülést, cáfolva, hogy ilyen rossz helyzetben lennének. A kormány a tervek szerint május 4-én hozza nyilvánosságra a 19 vezető amerikai bank állapotáról végzett úgynevezett stressz tesztek eredményét.
A pénzügyi tárca több szempont alapján azt vizsgálta, hogy nehezebb gazdasági körülmények között mely pénzintézetek kerülnének csőd közeli helyzetbe, vagyis melyeknek lenne szükségük pótlólagos szövetségi támogatásra. Azt tesztelték, hogy a pénzintézetek életben maradnának-e, ha a munkanélküliségi arány jövőre 10 százalék fölé szökne, illetve ha a házárak további 22 százalékkal esnének.
Az adminisztráció nem számol ilyen súlyos visszaeséssel, de bizonyosságot akar szerezni, hogy a vezető bankok kibírnának egy ekkora terhelést is. A bankokhoz a napokban már eljuttatták az arra vonatkozó szövetségi becsléseket, hogy mekkora összegű tőkésítést kell végrehajtaniuk biztonságuk érdekében.
David Axelrod elnöki főtanácsadó korábban úgy nyilatkozott: a stressz tesztek "néhány nagyon komoly" problémát tártak fel, egyes bankok súlyos gondokkal fognak szembenézni. Hozzátette ugyanakkor, hogy a kormánynak megvannak az eszközei a nehézségek leküzdésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.