A meghirdetett cél mindkét esetben azonos: elejét kell venni a mostanihoz hasonló válságok megismétlődésének. Az USA-ban – csakúgy, mint az EU-ban – a központi banki intézmény hatáskörébe esne a rendszerszintű kockázatok folyamatos vizsgálata, és indokolt esetben a riasztás elrendelése.
Washingtonban – a Reuters jelentése szerint – a Fehér Ház stábja, a pénzügyminisztérium és a kongresszus illetékes bizottságai dolgoznak a terv előkészítésén, a pénzügyi tárca vezetője, Timothy Geithner szerint legkorábban június derekán lehet számítani konkrétabb részletekre. Annyi azonban már most ismertté vált, hogy a felügyeleti és a szabályozási rendszer több szintjén lesz beavatkozás.
A szövetségi betétbiztosítási hatóság (FDIC) várhatóan hatáskört kap a fizetésképtelenné vált bankholdingok szanálására vagy felszámolására. A fogyasztóvédelem síkján a kormány mérlegeli egy intézmény felállítását, amely a pénzügyi szolgáltatók lakossági körben megjelenő termékeit vizsgálná, például a hitelkártya és a jelzálog konstrukciókat, de az értékpapírok vizsgálata nem esne ezen testület hatáskörébe. Ez utóbbi a befektetők védelmét és a piacok integritásának megőrzését szavatolni hivatott intézmény feladatává válna, amelybe egyesítenék a jelenlegi értékpapír-felügyeletet (SEC) és a nyersanyagpiaci felügyeletet (CFTC).
A banki felügyelet esetében megszüntetnék az eddigi párhuzamosságokat, ami korábban lehetővé tette, hogy a hitelintézmények a számukra éppen kedvezőnek látszó hatósági instanciának vessék alá magukat. A jövőben egyetlen felügyeleti hálózat ellenőrizné a pénzügyi szolgáltatókat, legyenek azok akár az államok hatáskörében, akár a szövetségi jogrend keretében tevékenykedő betéti vagy holding intézmények, vagy biztosítók.
A jelentésében a Reuters tudni véli, hogy a tervezett reform – esetleg csak modellként – utalni fog a már működő elnöki pénzpiaci munkacsoport (Presidential Working Group on Financial Markets) funkciójára. Ez utóbbit a populáris publikációban PPT (Plunge Protection Team) néven említik, olyan feltételezések kíséretében, hogy a pénzügyminiszter, a jegybankelnök és más országos hatáskörű szervek irányítása alatt masszív árfolyam- és piacstabilizáló műveleteket hajt végre. Egy további jelentés szerint akadozni látszik annak a kormányzati tervnek a végrehajtása, amellyel a bankokat kellett volna megszabadítani a kezükön maradt „toxikus” aktívák terheitől. Az ilyen – leértékelődött – követeléseket a Fehér Ház márciusban bejelentett terve szerint magán-közületi partnerségi programok keretében kellett volna átvenni.
A kiszemelt befektetők szerint azonban a jelenlegi – a Wall Street egész intézményi rendszerével szemben ellenséges – hangulatban túlságosan kockázatos lenne az adott eljárás, mert fenyeget a szabályok esetleges változtatgatása. Emellett valamelyest stabilizálódott több olyan bank helyzete, amely nagyobb tételben tart az aktívái között „toxikus” értékpapírokat, így ki tudja várni amíg emezek idővel felértékelődnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.