A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének hétvégi elemzése szerint ahogy a maginflációt a korábbi forintgyengülés átszűrődése felfelé hajtotta, a jelenlegi árfolyam-erősödésnek az év második felében már enyhítenie kell az árnyomást. Az adóintézkedések júliustól éles kiugrást fognak okozni a teljes kosárra számolt inflációban, de a Monetáris Tanács tagjai már jelezték, hogy ezen a technikai hatáson túlteszik magukat, áll a JP Morgan előrejelzésében.
A szintén most esedékes negyedéves Inflációs Jelentés a cég londoni elemzőinek várakozása szerint hozzávetőleg egy százalékponttal emelni fogja a fogyasztói inflációs jóslatokat, de a jelentés 2010 második felére már a célszintre visszatérő inflációval fog számolni. A JP Morgan szerint az elmúlt hetek jelentős forinterősödése miatt az MNB hétfőn esetleg megfontolhat egy kamatcsökkentést, mivel azonban a piac továbbra is kilengésekre hajlamos, a jegybank óvakodni fog "a januárihoz hasonló, elhamarkodott cselekvéstől".
A ház londoni elemzői csak akkor várnak kamatcsökkentést, ha a forint egyértelmű, több hónapig tartó erősödési pályára áll rá. A JP Morgan szerint az első enyhítés legvalószínűbb időpontja július, és a cég az év végéig összesen 1,00 százalékpontos magyarországi kamatcsökkentést jósol. A ház távlati előrejelzésében 2010 júniusáig 7,50 százalékra csökkenő MNB-alapkamat szerepel.
Hétvégi prognózisukban a Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is kamattartást jósolnak az MNB hétfői ülésére. A GS szerint a magyar jegybank most "kivárási üzemmódban" működik, figyelve a kormány takarékossági programjának végrehajtását és a befektetői hangulatot. A ház szerint az MNB "még mindig aggódik a pénzügyi stabilitás miatt", és a kamatenyhítés újrakezdéséhez bizonyítékokra van szüksége a költségvetési kiigazítás haladásáról, valamint arra, hogy a forint tartósabban erős maradjon.
A Goldman Sachs kevésbé derűlátó az Inflációs Jelentés várható tartalmával kapcsolatban, mint a JP Morgan. A GS előrejelzése szerint a jelentés valószínűleg átmenetinek minősíti az adóintézkedésekből eredő inflációs kiugrást, de a prognózis számolhat olyan jelentős másodlagos hatásokkal, amelyek még 2010 közepe után is érezhetők lehetnek. A cég azt is valószínűsíti, hogy az Inflációs Jelentés komoly mértékben rontott GDP-előrejelzést is tartalmaz majd, amely várhatóan "közel lesz" a pénzügyminisztérium 6,7 százalékos visszaesésről szóló 2009-es prognózisához.
A Goldman Sachs - az első negyedévi GDP-adatok nyomán - maga is rontotta a magyar, valamint a cseh gazdaság idei egész évi visszaesési ütemére adott előrejelzését. A cég londoni befektetési részlege által piaci szereplőknek összeállított kéthetenkénti feltörekvő piaci helyzetértékelés szerint "kellemetlen meglepetést" jelentettek mindkét ország esetében az első negyedévi GDP-ről kiadott gyorsbecslések.
Ezek a GS londoni elemzői szerint mind a ház várakozásaitól, mind az általános citybeli konszenzustól elmaradtak, és - különös tekintettel arra, hogy első negyedévi adatokról van szó -, "automatikusan" az eddig vártnál "sokkal alacsonyabb" éves hazai össztermékre utalnak. Mindezek alapján a Goldman Sachs az eddigi előrejelzéseiben szereplő 3 százalékról 4,2 százalékra módosította a cseh, és 5 százalékról 6,5 százalékra a magyar gazdaságra adott idei visszaesési prognózisát.
A londoni City más nagy házai is alaposan rontották az elmúlt időszakban a kelet-európai térség idei teljesítményére adott jóslataikat, de a magyarországi recesszió mértékéről szóló előrejelzések eltérnek.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) a múlt heti londoni éves közgyűlés előtt kiadott friss prognózisában például a tevékenységi területéhez tartozó harminc közép-kelet-európai, délkelet-európai, illetve közép-ázsiai országban átlagosan 5,2 százalékos visszaesést jósolt 2009-re, az előző, januári előrejelzésben szereplő 0,1 százalékos növekedési várakozás helyett. A magyar gazdaságra adott idei előrejelzését a bank 5 százalékos GDP-mínuszra módosította az év elején valószínűsített 2 százalékos visszaesésről. Tevékenységi területének egészén az EBRD 2010-re azonban már 1,4 százalékos átlagos növekedést - ezen belül Magyarországra stagnálást - vár.
A Barclays Capital (BC) londoni befektetési társaság az MNB kamatdöntő ülésére adott hétvégi előrejelzésében azt jósolta: az IMF-program második felülvizsgálatának sikeres lezárulta, valamint a forint "robusztus" teljesítménye erősítheti a magyar jegybank bizakodását. A cég londoni elemzőinek várakozása szerint azonban ez sem teszi a Monetáris Tanács tagjait "elég kalandvágyóvá" ahhoz, hogy már most kamatcsökkentésről döntsenek.
A Barclays Capital szerint az MNB valószínűsíthetően csak akkor kezdi tesztelni a piacot, ha a forint jelenlegi ereje kitart, és a globális piaci környezet is kedvező marad. A "piactesztelésre" a ház szerint júniusban vagy júliusban már sor kerülhet, de a cég saját előrejelzése az, hogy az MNB inkább augusztusban szánja el magát erre. A BC londoni elemzői szerint nem valószínű, hogy az áfa-emelésből eredő második félévi inflációs kiugrás visszatartaná a magyar jegybankot a kamatcsökkentéstől, tekintettel a nagy (negatív) kibocsátási résre, és a 2010-ben - részben éppen az idei áfa-emelés keltette kedvező bázishatások miatt - várhatóan gyorsan csökkenő inflációra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.