A Parlament a június 29-ei zárószavazáson elfogadta a 2010-től életbe lépő új adótörvényt, amely hosszú évek után megszüntette a lízingfinanszírozás diszkriminációját: a törvény alapján 2010 januártól a kis- és középvállalatok számára nyílik új forráslehetőség azáltal, hogy nem terheli őket dupla illetékfizetési kötelezettség, abban az esetben ha visszlízing esetén a saját tulajdonú ingatlanukat használják a forráshoz jutás fedezeteként.
„ A kitartó munkánk meghozta a gyümölcsét; a lakásmentő törvény kiterjesztése a lízingszerződésekre annak a bizonyítéka, hogy a parlament a lízinget a lakáshitelhez hasonló finanszírozási formának tekinti.” – hangsúlyozta Dunavölgyi Mária, a Lízingszövetség újonnan megválasztott alelnöke, akinek feladata a szövetségen belül az érdekképviseleti munka további erősítése.
Dunavölgyi Mária hozzátette, hogy bár az eredeti törvényt több mint három hónapja fogadta el a parlament, ám a brüsszeli jóváhagyás hiányában mind a mai napig nem lépett életbe. Változik az ingatlanok illetékszabályozása is 2010. január 1-től: átmeneti, három éves illetékmentességet kapnak a visszlízing ügyletben résztvevő lízingbe vevők, akik saját tulajdonukat értékesítik és lízingelik vissza tulajdonjog átszállással.
A válság óta alig jutnak hitelhez a kis-és közép vállalatok, mivel jelentősen megnövekedett a felszámolási kockázatuk. Számukra megoldást jelenthet a lízing finanszírozás, mivel az tulajdon átruházással védi a finanszírozót a felszámolás ellen.
Eddig, ha valaki rendelkezett ingatlannal, és azt egy lízingcégnek eladta, majd visszalízingelte tőle, akkor a lízingszerződéshez kötődően ismét visszterhes vagyonszerzési illetéket kellett fizetnie.
„A tegnap elfogadott törvény értelmében 2010-től megszűnik a dupla illetékfizetés és ezáltal a kis és középvállalkozások, akiknek több, mint fele most is saját tulajdonú ingatlanban működik új forrásbevonási lehetőséghez jut. A lízing esetében a futamidő végéig a lízingbeadó a tulajdonos, ezért lízingben biztonságosabb finanszírozni, mint jelzálog alapú hitellel. Ezzel olyan ügyfelek is kaphatnak finanszírozást, akiket a bankok jelenleg nem finanszíroznak”- hangsúlyozta Gazsi Júlia, a Lízingszövetség Ingatlan Bizottságának elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.