A Bloomberg hírügynökség elemzői konszenzusa szerint egy százalékon tartja az EKB a térség alaprátáját, miközben megkezdheti a kötvényvásárlási mechanizmus további kidolgozását, amelynek keretében 60 milliárd euróért vesznek át vállalati és államkötvényeket.
Az osztrák tanácstag, Ewald Nowotny szerint a kötvények körét kibővítheti a tanács, mindenesetre ma erről és a gazdasági, inflációs prognózisról is többet megtudhatunk a frankfurti döntéshozók ülését követő sajtótájékoztatón, amelyet fél ötkor tartanak Frankfurtban. A Bloomberg hírügynökség elemzői konszenzusa szerint már ebben a hónapban 9 százalékra süllyedhet az irányadó ráta Magyarországon, ugyanakkor magyar elemzők arra figyelmeztetnek: a globális hangulat miatt nyílhat tér akár egy 50 bázispontos vágásra is, de a fundamentumok továbbra is inkább az óvatosságot indokolják.
Ha az euró-forint árfolyama a 285-ös szint körül vagy alatta marad és semmilyen negatív tényező nem befolyásolja a pénzügyi stabilitást, akkor akár tere nyílhat egy 50 bázispontos vágásnak – mondja Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője, hozzátéve: 25 bázispontos csökkentés ebben az esetben túl óvatosnak látszana. Már májusban felmerült a fél százalékpontos vágás, de akkor még hiányzott mögüle a többségi támogatás a monetáris tanácson (mt) belül, amely az elemző szerint most meglehet. A forint árfolyama mellett az állampapír piac normalizálódása is fontos tényező, amelyre az mt figyel.
A rövid lejáratú papírok hozama 9,25 és 9,35 százalék között mozog, ami jelzi, hogy a piac elkezdte a vágás beárazását. Hasonlót láthatunk a pénzpiaci forward kamatok esetében is, amelyek folyamatos csökkenést jeleznek. Jobbágy szerint a normalizálódásra utalhat még, hogy kevesebb papírt adnak vissza az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) visszavásárlási aukcióin, az utóbbi két hétben már nem volt jelentős csökkenés a külföldiek tulajdonában lévő állományban sem, miközben - kis mennyiségekben ugyan - de folyamatos a kötvénykibocsátás, és kissé javul a likviditási helyzet. Amennyiben az mt júniusban megkezdi a vágást, akkor az év végi kamatszint 7,50 százalékig süllyedhet. Ha most kivár, akkor 8 százalékon vagy esetleg fölötte zárhatjuk az évet – véli az elemző.
Minimális haszonnal, de annál nagyobb kockázattal járna, ezért hiba lenne vágni – véli Orbán Gábor, az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő makroelemzője. A szakértő szerint kár lenne megismételni a decemberi túl korai vágást és ismét felhívni magunkra a figyelmet, mert azt majd korrekció követheti. A globális helyzet nem javult számottevően, legfeljebb csak a hangulat, vagyis hosszabb távon kockázatok övezik a fundamentumokat.
Orbán szerint is szólhatnak érvek a vágás mellett, mint mondja: a „galamb összetételű” tanácsban biztosan felmerül a kérdés, de a kockázati prémiumok csökkenésének tartóssága még kérdéses, és nem lehet kizárni egy újbóli árfolyamesést. Az állampapírpiacon a hosszabb lejáratokban továbbra sincs jele a kamatok csökkenésének: a hozamgörbék magas szinten vízszintesre álltak be, vagyis amíg a piacon nem hisznek a tartós ereszkedésben, elkapkodott megkezdeni a vágást. Tény ugyanakkor, hogy az MNB jó helyzetben van - amelyet főleg külső tényezők okoztak eddig - a forint volatilitása csökkent, sőt, Orbán szerint a mostani 280 forintos szint a preferált árfolyamsáv erős oldalán van. Az elemző szerint indokolt az óvatosság az inflációs oldalról is, bár a tanács jelezte, áttekint az ideiglenes emelkedésen - amelyet a forgalmi adó növelése idéz elő – mégis: a sokszori megugrások tartóssá növelhetik az inflációs várakozásokat. Jellemző, hogy az inflációs cél közel 4 éve 3 százalékos, de ezt összesen eddig egy negyedév erejéig sikerült elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.