Az orosz hatóságok ugyanis arra szólították fel korábban a két céget, hogy rendezzék az olajkitermelés során keletkező földgáz sorsát (amelynek nagy részét eddig nem használták fel, ez pedig a kitermelési engedély elvesztéséhez vezetett volna). Ezért a mostani tervek szerint a két cég egy gázturbinát építene, amely a földgáz felhasználásával áramot állítana elő.
A beruházás költsége 25 millió dollár körül lehet, ennek vélhetően a felét kellene állnia a Molnak. Ez a magyar társaság idei évre vonatkozó beruházási keretének nagyjából 1 százalékát emésztené fel, amely nem jelentős összeg.
Ugyanakkor könnyen lehet, hogy a ZMB mezővel kapcsolatos orosz hatósági lépések is annak a kommunikációs csatának a részét képezik, amelyekből a Szurgutnyeftegas már adott ízelítőt. Az orosz fenyegetettség bizonytalanságot jelentő faktora mellett így továbbra is életben maradhatnak az esetleges felvásárlási spekulációkról.
Ami az amerikai piacok helyzetét illeti: az eddigi makroadatokból (ezt a tegnap leading indicators index is igazolta) a következő látszik: egyes régiókban, illetve szegmensekben a rekord alacsony szinten lévő készletek nagyon enyhe növekedést mutatnak, amihez társul a feldolgozóipar és az ipari termelés minimális javulása is.
Ez azonban olyan mértékű, hogy egy 3 éves időtávot felölelő grafikonon ez csak nyomtatási hibaként tűnik fel az óriási zuhanás után. Az adósságban nyakig úszó fogyasztók determinálják a további kimenetet: vagy újabb zuhanás a reálgazdaságban vagy nagyon hosszú stagnálás, esetleg évekig tartó minimális ütemű emelkedés. Azt viszont már megtapasztaltuk az elmúlt években, hogy a piac nagyon hosszú ideig képes tévedni a rövid távú likviditástól hajtva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.