SZANKCIÓ. Vastagon fog a tolla mostanság a pénzügyi felügyeletnek: bár az általa kiszabott bírságok összege általában csekély, a hatóság honlapján naponta közzétett határozatok között sokasodnak a valamely pénzügyi szereplőre vonatkozó felszólítások, büntetések. A tegnapiak között ismét volt 30 olyan, amely független biztosításközvetítőket, brókereket és pénzügyi tanácsadó cégeket szólított fel – első esetben vagy ismételten –, hogy elektronikus úton küldjék meg a hatóságnak az elmaradt szokásos éves beszámolót és/vagy a törzsadatjelentést.
A múlt héten 38 cég kapott hasonló értesítést. Akkor összesen egymillió forint bírságot szedett be a felügyelet, most 1,35 millió forintot kell befizetniük az érintetteknek. Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) szóvivője lapunknak elmondta: a büntetés mértéke attól függ, hány évig és pontosan mit nem adott be a vállalkozás.
A mostani bírságok zöme 50 ezer forintra rúg, de akadnak 100-200 ezres tételek is. Utóbbiakat azok kapták, akik a 2007-es adatszolgáltatási kötelezettségeiknek sem tettek eleget, illetve több dokumentum leadásával vannak elmaradva. Ekkora összeg ugyanakkor még egy kisebb alkuszcég költségvetésében is elhanyagolhatónak számít, ám Binder szerint itt nemcsak a büntetés tényleges összegének, hanem a felszólítás nyilvánosságra hozatalának is üzenete és talán visszatartó ereje van.
A biztosításközvetítők adatszolgáltatási kötelezettsége több részből áll, és elektronikus úton zajlik. Ez nem igazán felhasználóbarát, sőt, gyakran nehézkes és bonyolult művelet – mondta lapunk kérdésére Papp Lajos, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnöke.
Ugyanakkor hangsúlyozta, ennek ellenére az adatszolgáltatást lehet teljesíteni, hiszen a piacon tevékenykedő csaknem 500 alkusz döntő többségének sikerült idejében lezárni az öszszesítést. Mindezek mellett az alkuszszövetség a jövőben szeretné gördülékenyebbé tenni a folyamatot, ennek érdekében egyeztetéseket kezdeményeznek a felügyelettel – tette hozzá a FBAMSZ elnöke.
Nemrégiben a bankokat is górcső alá vette a PSZÁF: 11 hitelintézetnél vizsgálódott, főként, hogy a hitelszerződések módosítási gyakorlata megfelel-e a hitelintézeti törvény rendelkezéseinek. A hatóság a többségnél nem talált jogsértést, a CIB viszont 6,5 millió forintos büntetést kapott. A bank a hitelintézeti törvényt sértette meg, amikor nem az általános szerződési feltételeiben előre meghatározott okok és feltételek alapján emelte jelzálogalapú kölcsöneinek hiteldíját. A közelmúltban kapott 5 millió forintos büntetésről értesítést a Budapest Bank is. Itt a PSZÁF ügyfélpanasz alapján indított vizsgálatot, és megállapította, hogy a hitelintézet megsértette a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény bizonyos passzusait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.