BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vége az egységes Európának?

Az Európai Unió vezetése eddig nem hozott döntést a bankszektort segítő, élénkítő csomagról, amellyel segíthetne a közép-európai térség súlyos válságán. A Raiffeisen International vezérigazgatója ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott a New York Times-nak: az egységes Európáról alkotott 50 éves álom megsemmisülni látszik.

A lap a válságtól szenvedő közép-európai térség pénzügyi életének két oldalának jellegzetes képviselőit szólaltatta meg: Herbert Stepic, a Raiffeisen International vezére, Seres László üzletember pedig a 15 millió ügyfél egyike. Seres sokakhoz hasonlóan jelentős kölcsönöket vett fel a Raiffeisentől budapesti irodafejlesztésekre, most azonban olyan súlyos anyagi gondokkal küzd, hogy saját megtakarításaiból kellett 75 millió forintot felhasználnia egy projektje életben tartásához.

A Nyugat-európai bankok a New York Times megfogalmazása szerint korábban hatalmas mennyiségű tőkét zúdítottak a keleti térségbe, meglovagolva a régió országainak fejlődését. A válság hatására azonban magukra hagyták Kelet-Közép-Európát.

Hiába szólította fel az Európai Uniót a Világbank elnöke arra, tegyen meg mindent a régió stabilizálására: a brüsszeli illetékesek befelé fordultak és máig nem dobtak mentőövet Kelet-Európának. "Nem rosszindulatról van szó. Egyszerűen nem képesek és nem elég felkészültek arra, hogy megváltoztassák a rendszert" – jelentette ki a Raiffeisen vezére, aki szerint "az egységes Európa öven éve dédelgetett álmát hirtelen elfelejtették".

Stepic elmondása szerint több hónapot töltött "krízis üzemmódban", más bankvezetőkkel és európai politikusokkal tárgyalva arról, hogyan orvosolhatnák a Kelet-Európa felé irányuló "pénzcsapok" elzárásának hatásait. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Institute of International Finance elemzése szerint 2009-ben a 27 milliárd dollárnyi készpénz szivárog el a térségből, szemben az előző évvel, amikor 241 milliárd dollár áramlott be a régióba.

A tőke hirtelen megállt a határon, a hatást a Sereshez hasonló vállalkozók már decemberen érezhették. A tény, hogy az osztrák bankok 280 milliárd dolláros hitelportfólióval rendelkeznek a térségben, pánikszerű tárgyalásba kezdtek arról, hogyan kerüljék el Ausztria csődjét. Idén márciusban azután az EU elutasította a 240 milliárd dolláros mentőcsomagot, amelyet többek között Gyurcsány Ferenc is proponált, mondván: nem szabad, hogy új vasfüggöny ossza meg Európát.

Eközben az Európai Központi Bank enyhíti az unióba történő belépés feltételeit, míg a nagy Nyugat-európai gazdaságok protekcionista politikával igyekeznek megvédeni saját munkaerőpiacukat.

A Raiffeisen portfóliójába megháromszorozódott a több mint 90 napja késlekedő hitelesek aránya az előző év júniusához képest, a cég 2008 vége óta 3 700 állást szüntetett meg és a múlt héten közölte, hogy 20 fiókot zár be Magyarországon az üzleti lehetőségek csökkenése miatt. Seres eközben ingatlanvagyonának eladásával igyekszik enyhíteni a helyzetét. Mint mondja, senki nem tudja, mekkora ennek értéke, mivel nincs mozgás a piacon. "Senki nem építkezik. Ülünk és várjuk, hogy mi lesz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.