A Magyar Bankszövetség tegnapi elnökségi ülése - hosszú vita után - végül elfogadta azt a banki szakértők által kidolgozott javaslatot, amely a szervezet szerint az alapja lehet az egyoldalú szerződésmódosításokat korlátozó magatartáskódexnek - értesült a Népszabadság.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy az új előírásokat napokon belül el is kezdik alkalmazni a hitelintézetek, sőt. A piaci szereplők és a felügyeleti szervek elképzelései közötti különbségeket elnézve még az is kétséges, hogy a hónap során sikerül eljutni a piszkozatoktól a tisztázatig - miközben az eredeti menetrend szerint szeptember elejére össze kellett volna állnia a kódexnek.
A bankszövetségi munkaanyagból a lap értesülése szerint azok a PSZÁF-javaslatok maradtak ki, melyekről a banki szakértők úgy gondolták, hogy azokhoz a vonatkozó jogszabályokat is módosítani kell. Azokat is kivették, amelyekről ugyan korábban már egyeztettek a felügyelettel, de végleges álláspont még nem alakult ki. Így a bankok tervezetében nem szerepelnek például a banki ügynökök felelősségéről szóló javaslatok. Nem ragaszkodnak ahhoz sem, hogy a kölcsön finanszírozását szolgáló források bemutatásával vázolják az ügyfeleknek a lehetséges kockázatokat, vagy hogy a jelenleginél gyakrabban tájékoztassák ügyfeleiket a törlesztőrészlet alakulását befolyásoló kondícióik alakulásáról. Nincsenek ínyükre a bankváltás, hitelkiváltás egyszerűsítését szolgáló ötletek sem.
A PSZÁF anyagából végül csak a szerződésmódosítások korlátozására, a végrehajtásokra és a behajtásokra, valamint az ügyfelek tájékoztatására vonatkozó elképzelések maradtak meg - az utóbbit leszámítva azonban ezekben sincs teljes egyetértés. Az egyoldalú változtatások esetében például a felügyelet azt szeretné, ha a bankok a módosításról megküldött tájékoztatókban levezetnék, hogy mely forrásköltségük milyen arányú változása vezetett a kamat vagy egyéb költség módosításához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.