Az index reggel óta tartó zuhanása nap végére sem állt meg. A BUX délután még 18.562,80 ponton állt, ami a legutóbbi, keddi záró értékéhez képest 632,29 pontos, 3,29 százalékos csökkenés, a szerdai nyitásnál pedig 352,95 ponttal alacsonyabb.
A részvénypiac forgalma 27,8 milliárd forint volt szerdán, a vezető részvények komolyan gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője elmondta: a budapesti tőzsde szerdán régiós társaival együtt "eresztett le" a kedden jelentős negatív tartományban záró amerikai piacok hatására.
Hozzátette: a tengerentúlon kialakult negatív befektetői hangulat nem egy konkrét impulzusra vezethető vissza, a "New York-i börzék feltételezhetően saját súlyok alatt kezdenek összeomlani".
Az elemző szerint a piac egy hirtelen, úgynevezett "V"-alakú gazdasági kilábalást árazott be az elmúlt hónapok erősödésével, ugyanakkor most úgy tűnik, hogy ez a forgatókönyv nem volt reális, és "nem térhetünk vissza ilyen rövid idő alatt a 2007-es gazdasági szintekre".
Vaszkó Szabolcs, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője hangsúlyozta: a BUX-nak szerdán egyetlen egyszer sem sikerült magára találnia a gyorsuló zuhanásban, ezt a befektetői pesszimizmus mellett az Egyesült Államokból érkező, a várakozásoknál rendre rosszabb makrogazdasági adatok is hátráltatták.
Az esésből leginkább a korábbi emelkedésekben is élenjáró papírok - az OTP, a Mol, és a Richter - vették ki a részüket, ugyanakkor a legnagyobb veszteséget elkönyvelő magyar bankpapír árfolyammozgása beleillett régiós társai teljesítményeibe - fejtette ki Vaszkó Szabolcs.
Az üzletkötő kiemelte: a fejlett piacok által meghatározott negatív pénzügyi hangulat szinte mindenhova kiterjedt, így szerdán a forint is gyengült, illetve a magyar állampapírok hozama is emelkedett.
A Mol 665 forinttal, 4,61 százalékkal 13.750 forintra csökkent, 2,9 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények ára 269 forinttal, 5,52 százalékkal 4.601 forintra esett, forgalmuk 20,7 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 20 forinttal, 2,60 százalékkal 750 forintra gyengült, forgalma 1,6 milliárd forint volt.
A Richter papírok árfolyama 1.600 forinttal, 4,21 százalékkal 36.400 forintra csökkentette értékét, a részvények forgalma 2,0 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 170,7 millió forintos forgalom mellett 710 forinttal, 3,58 százalékkal 19.130 forintra csökkent.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.827,86 ponton zárt szerdán, ez 61,36 pontos, 3,25 százalékos csökkenés a keddi záráshoz viszonyítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.