Szerinte így lehetne felpörgetni a gazdaságot és növelni a visszaesett fogyasztást. Sokan azonban túl kockázatosnak tartják a széles körű, támogatott forint-hitelezést. Forinthitel, hat százalékos kamattal. Surányi György volt jegybankelnök szerint ez lehetséges lenne, és szorgalmazza is a bevezetését a közgazdász, aki egyébként úgy véli, folytatódik a magyar gazdaság súlyos visszaesése - közölte az MR1-Kossuth Rádió.
Stimulálni kell a reálszférát és a lakosságot, hogy felpörögjön a gazdaság, növekedjen a fogyasztás és javuljon a foglalkoztatás - mondta Surányi György. A volt jegybankelnök szerint ehhez olcsó, hosszú lejáratú forinthitelekre van szükség. A közgazdász egy lehetséges technikai megoldást is felvázolt.
Az állami Magyar Fejlesztési Bank kötvényt bocsáthatna ki, amelyet befogad a jegybank, majd az MFB az ebből rendelkezésre álló forrást továbbadja a kereskedelmi bankoknak. De nem a nyolc százalékos alapkamat szintjén, hanem négy, öt százalékon. A kereskedelmi bankok pedig másfél, két százalékot rárakva még mindig hat, hat és fél százalékon kínálhatnák a forinthiteleket. A jelenlegi, piaci forinthitelek kamatszintje ennek minimum a duplája.
Azt Surányi György is egyértelművé teszi, hogy a kedvezményes, támogatott hitelezésnek van költsége, nem is kevés, de szerinte ezek megtérülnek adóbevételben, mert az olcsó hitelek hatására növekedni fog a fogyasztás, beindulnak új beruházások, és a mélyponton lévő foglalkoztatás is javulna.
Barcza György közgazdász, a K&H Bank vezető elemzője nem ismer olyan országot a régióban, amely ezt a technikát, a kettős kamatszintet széles körben alkalmazná. Szerinte az a kérdés, hogy ki fizeti a támogatott kamatot. Ha az állam fizeti, akkor ezzel az államadósság növekszik, ez ezért nem járható út. Hogyha a magánszektor más szereplői fizetnek, az pedig gyakorlatilag adóemelés - mondta - , az azért nem járható út. Hogyha a jegybank fizeti, az pedig pénznyomtatás, ami csak néhány napig járható út, aztán beindul az infláció. A szakember úgy látja, az a probléma, hogy a magyar gazdaság helyzetében egy ilyen támogatott kamat költségei már olyan terhet jelentenének, ami a gazdaság jelenlegi helyzetében valószínűleg csak nagyon nagy kockázatokkal lenne tartható és valószínűleg elviselhetetlen költségei lennének.
Idővel jelentkeznének az előnyei, csak valószínűleg a pénzügyi piac gyorsabban reagálna. Miért van az, hogy a szomszédos gazdaságok fenn tudnak tartani egy egészségesebb gazdaságot, ilyen megoldások nélkül is - tette fel a kérdést. Ezeket az irányokat kellene elővenni és alkalmazni itthon is, amelyek már másutt beváltak. Barcza György példaképp említette az adósságcsökkentést, a költségvetés rendbetételét, a hatékonyság javítását. Az infláció szintén alacsony ezekben az országokban, ennek hatására a kamatszintjük is alacsony, és ezek a megoldások sok-sok év munkájának az eredményei. Nincs csodarecept valószínűleg a magyar problémára – fogalmazott Barcza György. Szerinte egy nagyon szigorú, következetes, három-négy-öt éves gazdaságpolitikára van szükség, hogy utolérjük az előttünk járó országokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.