Az viszont a lakáspiaci mélypont közelségét jelezheti, hogy a – sok helyen felére csökkent árak mellett – az árveréseken már jelentkezik némi kereslet, főleg a kisebb – a helyi viszonyokat jobban ismerő – befektetők részéről. Ez utóbbiak gyakran azok sorából kerülnek ki, akik a 2007 előtti ingatlan-boom idején éppen eladták azokat a lakásokat, amelyeket most nyomott árakon visszavásárolnak.
Az amerikai ingatlanpiaci irányzatokat elemezve a Reuters megállapítja, hogy az alig háromnegyed éve hivatalban lévő új kormányzat akciói inkább elnyújtják a válságot, semmint megoldanák azt. A januári kormányalakítás idején Barack Obama elnök kilátásba helyezte, hogy a banki zárolás által fenyegetett 9 millió családot segíteni fogja a lakása megtartásában.
Az új stáb hivatalba lépéséig azonban – különféle jelentések átlagaként – már elérte vagy meghaladta az 5 milliót a hitelezők által lefoglalt ingatlanok száma. Az adatot a mostani hírében a Reuters is megerősíteni látszik, amikor azt írja, hogy 2007 júliusa és 2009 augusztusa között több mint 7 millió eljárást indítottak a bankok, a jelzáloghitelek törlesztésére képtelen adósokkal szemben. Az adat szám különösen nagynak tűnik az összes amerikai háztartások számára közzétett, 111 milliós becslés fényében.
A tartozások átrendezésére vonatkozó ígéretet és programot több oknál fogva is bukottnak nyilvánítják: késett a terv végrehajtásának elindítása, a jogszabály nagy számban tartalmazott korlátozó kitételeket, ezen felül a bankok is vonakodtak a rájuk eső terhek vállalásától. Külön problémának bizonyult, hogy az eljárás adminisztratív része ugrásszerűen megnövelte a végrehajtásban részt vevő apparátus munkáját.
A korlátozások miatt eleve csak a legkisebb keresetűek számára volt igénybe vehető a program, amely elvileg szavatolta volna, hogy a jelzáloghitel-törlesztések nem haladhatják meg a lakástulajdonos jövedelmének 31 százalékát. A megkötések miatt az eleve szűkebb kedvezményezetti körnek is mindössze 17 százaléka részesült az adósság átrendezéséből.
Az összesített terhek azonban a kiválasztottak körében sem csökkentek érdemben, mert az elmaradt törlesztőrészleteket egyszerűen hozzácsapták a tartozás tőkerészéhez, amivel – az eljárás kritikusai szerint – lényegében csak odább lapátolták a problémát. Ennek jelei máris mutatkoznak, mert az újrarendezett tartozások jelentős hányadában – Ohio államban például 30 százaléknyian – másodszor is fizetésképtelennek minősültek.
A bukás azokat is sújtja, akik foggal-körömmel igyekeznek eleget tenni a fizetési kötelezettségeiknek. A Reuters idézi egy Ohio állambeli lakos példáját, akinek jövedelmeiből 93 százalékot elvittek a hitelrészletek, ezért az élelmiszert a környékbeli erdőkből vadászta össze, illetve a kiskertjében termelte meg, emellett tűzifa és tök értékesítésével igyekezett némi készpénzre szert tenni.
A kialakult helyzetben az ingatlan eladása sem segít a bajbajutottakon, mert a mostani piaci árak rendre – többnyire messze – alatta vannak a ráterhelt jelzáloghitel összegének. A kirostálódás során a legszegényebbek már korábban elveszítették a lakásukat, a lefoglalások és az árverezések hulláma most kezdi elérni a – korábbi viszonyok között – mérsékelten jómódúnak számító rétegeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.