Bár szám szerint igen, a pénzügyi szolgáltatókon belüli súlyt tekintve nem tekinthetők túlzottan jelentősnek a kódex aláírásától eddig tartózkodó társaságok: a pénzügyi vállalkozási szektor összesített bruttó eszközállománya ugyanis 3511 milliárd forintot ért el az év végén, ez a bankokénak alig több mint tizede.
A gyors csatlakozási hullám elmaradása mögött több tényező is meghúzódhat: egyrészt az érintett cégek tulajdonosaitól esetenként jóval nehezebb beszerezni a szükséges jóváhagyást, másrészt saját működésüket is az új elvárásokhoz kell hangolniuk az érintetteknek. Persze a késlekedésben az is szerepet játszhat, hogy a pénzügyi vállalkozások egy részét kevéssé érintik a kódexben foglaltak, s azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy mostanság nem elsősorban a magatartási szabályok foglalkoztathatják a szektort. (Az első fél évben a pénzügyi vállalkozások mérlegfőösszege és adózott nyeresége is csökkent: utóbbi 4,2 milliárd forintot ért el, ez nagyjából hetede az egy évvel korábbinak.)
A csatlakozók száma ezzel együtt érezhetően növekedhet a közeljövőben. A pénzügyi vállalkozások közül az egyik legnagyobb jelzálog-hitelező, az Aegon Hitel Zrt. például az aláírók után elsőként jelezte csatlakozási szándékát a kódexhez. „Az abban foglalt elvekkel ugyanis maximálisan egyetértünk” – közölte lapunkkal Harnos András, a társaság vezérigazgatója. Úgy látja, az Aegon megalakulása óta felelősen hitelez, így a kódexben foglaltak gyakorlatilag a cég saját szabályrendszerét tükrözik viszsza. Néhány informatikai fejlesztés is szükséges azonban ahhoz, hogy a pénzügyi vállalkozás technikailag is teljes körűen megfeleljen az elvárásoknak, ezek egy kis része pedig várhatóan csak a kódex hatálybalépését követően valósul meg a gyakorlatban. Így az Aegon várhatóan egy erről szóló záradékkal írja alá a csatlakozási nyilatkozatot egy-két héten belül.
A többi nemzetközi háttérrel rendelkező komoly szereplő is jellemzően kódexpárti. Szintén alá kívánja írni a szabályozót például a BNP Paribas csoporthoz tartozó UCB Ingatlanhitel. A társaság közölte, csak azért késlekedik az aláírással, mert a francia tulajdonos állásfoglalására vár. Hasonló a helyzet a BNP Paribas másik hazai leánycégénél, a Cetelem Banknál is, amely szintén csatlakozni kíván a kezdeményezéshez. A gyorskölcsönökkel foglalkozó Provident is úgy tájékoztatta lapunkat, hogy egyetért a kódexben foglaltakkal, és a mai igazgatósági ülésen dönt az aláírásáról.
Vannak azonban olyan társaságok, amelyek tényleg nem sietnek az aláírással. A jelzálog-hitelezéssel foglalkozó Korona Kreditnél például még nem tudták lapunknak megmondani, kívánnak-e csatlakozni a kezdeményezéshez, s közlésük szerint akár hetekig is eltarthat, mire döntenek erről. A társaság honlapja szerint egyébként huszonnégy órán belül vállalja a hitelbírálatot, és gyakorlatilag mindenki hitelképes nála. Ilyen feltételek mellett pedig vélhetően akkor is talál ügyfeleket, ha a PSZÁF feketelistára teszi. BM–HB
Elmondta azt is, hogy a szövetség várja az MGYOSZ pontos javaslatát, amelyben meghatározza és alátámasztja az indokokat, miért tartja szükségesnek a vállalati kódex létrehozását. Müller ugyanakkor hangsúlyozta: „Ez nem lehet egy kvázi mentőcsomag”, a kódex nem tud segíteni minden problémán, amelyet Futó Péter felvetett.
Elmondta azt is, hogy a szövetség várja az MGYOSZ pontos javaslatát, amelyben meghatározza és alátámasztja az indokokat, miért tartja szükségesnek a vállalati kódex létrehozását. Müller ugyanakkor hangsúlyozta: „Ez nem lehet egy kvázi mentőcsomag”, a kódex nem tud segíteni minden problémán, amelyet Futó Péter felvetett.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.