BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Késésben a pénzügyi cégek

Nem állnak jól a banki magatartási kódexhez való csatlakozással a pénzügyi vállalkozások: a pénzügyi felügyelet listáján jelenleg összesen nyolc piaci szereplő neve található, holott az első fél év végén több mint 260 ilyen társaságot tartottak nyilván Magyarországon. Az eddig csatlakozott cégek ráadásul nem is tekinthetők függetlennek: kettő kivételével valamilyen hazai bankcsoport leánycégeként működnek.

Bár szám szerint igen, a pénzügyi szolgáltatókon belüli súlyt tekintve nem tekinthetők túlzottan jelentősnek a kódex aláírásától eddig tartózkodó társaságok: a pénzügyi vállalkozási szektor összesített bruttó eszközállománya ugyanis 3511 milliárd forintot ért el az év végén, ez a bankokénak alig több mint tizede.

A gyors csatlakozási hullám elmaradása mögött több tényező is meghúzódhat: egyrészt az érintett cégek tulajdonosaitól esetenként jóval nehezebb beszerezni a szükséges jóváhagyást, másrészt saját működésüket is az új elvárásokhoz kell hangolniuk az érintetteknek. Persze a késlekedésben az is szerepet játszhat, hogy a pénzügyi vállalkozások egy részét kevéssé érintik a kódexben foglaltak, s azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy mostanság nem elsősorban a magatartási szabályok foglalkoztathatják a szektort. (Az első fél évben a pénzügyi vállalkozások mérlegfőösszege és adózott nyeresége is csökkent: utóbbi 4,2 milliárd forintot ért el, ez nagyjából hetede az egy évvel korábbinak.)

A csatlakozók száma ezzel együtt érezhetően növekedhet a közeljövőben. A pénzügyi vállalkozások közül az egyik legnagyobb jelzálog-hitelező, az Aegon Hitel Zrt. például az aláírók után elsőként jelezte csatlakozási szándékát a kódexhez. „Az abban foglalt elvekkel ugyanis maximálisan egyetértünk” – közölte lapunkkal Harnos András, a társaság vezérigazgatója. Úgy látja, az Aegon megalakulása óta felelősen hitelez, így a kódexben foglaltak gyakorlatilag a cég saját szabályrendszerét tükrözik viszsza. Néhány informatikai fejlesztés is szükséges azonban ahhoz, hogy a pénzügyi vállalkozás technikailag is teljes körűen megfeleljen az elvárásoknak, ezek egy kis része pedig várhatóan csak a kódex hatálybalépését követően valósul meg a gyakorlatban. Így az Aegon várhatóan egy erről szóló záradékkal írja alá a csatlakozási nyilatkozatot egy-két héten belül.

A többi nemzetközi háttérrel rendelkező komoly szereplő is jellemzően kódexpárti. Szintén alá kívánja írni a szabályozót például a BNP Paribas csoporthoz tartozó UCB Ingatlanhitel. A társaság közölte, csak azért késlekedik az aláírással, mert a francia tulajdonos állásfoglalására vár. Hasonló a helyzet a BNP Paribas másik hazai leánycégénél, a Cetelem Banknál is, amely szintén csatlakozni kíván a kezdeményezéshez. A gyorskölcsönökkel foglalkozó Provident is úgy tájékoztatta lapunkat, hogy egyetért a kódexben foglaltakkal, és a mai igazgatósági ülésen dönt az aláírásáról.

Vannak azonban olyan társaságok, amelyek tényleg nem sietnek az aláírással. A jelzálog-hitelezéssel foglalkozó Korona Kreditnél például még nem tudták lapunknak megmondani, kívánnak-e csatlakozni a kezdeményezéshez, s közlésük szerint akár hetekig is eltarthat, mire döntenek erről. A társaság honlapja szerint egyébként huszonnégy órán belül vállalja a hitelbírálatot, és gyakorlatilag mindenki hitelképes nála. Ilyen feltételek mellett pedig vélhetően akkor is talál ügyfeleket, ha a PSZÁF feketelistára teszi. BM–HB

Külön kódex céghitelekre?

Alapvetően nem ellenzi a Magyar Bankszövetség azt a javaslatot, amely szerint a vállalati hitelezésre is ki kellene terjeszteni a banki magatartáskódexet – mondta el lapunk kérdésére Müller János vezető tanácsadó –, ám csak bizonyos feltételek megvalósulása esetén kezdik el az ezzel kapcsolatos szakmai munkát. (A felvetés Futó Pétertől, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége [MGYOSZ] elnökétől származik.) Az ugyanakkor biztos, hogy a jelenlegi lakossági piacot szabályozó kódexet ilyen irányba nem lehet kiterjeszteni, így ha meg is valósul, az csak egy önálló dokumentum lehet – tette hozzá Müller.

Elmondta azt is, hogy a szövetség várja az MGYOSZ pontos javaslatát, amelyben meghatározza és alátámasztja az indokokat, miért tartja szükségesnek a vállalati kódex létrehozását. Müller ugyanakkor hangsúlyozta: „Ez nem lehet egy kvázi mentőcsomag”, a kódex nem tud segíteni minden problémán, amelyet Futó Péter felvetett.





Elmondta azt is, hogy a szövetség várja az MGYOSZ pontos javaslatát, amelyben meghatározza és alátámasztja az indokokat, miért tartja szükségesnek a vállalati kódex létrehozását. Müller ugyanakkor hangsúlyozta: „Ez nem lehet egy kvázi mentőcsomag”, a kódex nem tud segíteni minden problémán, amelyet Futó Péter felvetett.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.