A nagybankok ismét profitról számolnak be és több cég megkezdte az állami pénzek visszafizetését. A Pénzügyminisztérium 250 milliárd dollárt különített el a bankok közvetlen megsegítésére, ebből 205 milliárdot már ki is fizettek. A pénzintézetek az AP összesítése szerint 78 milliárd dollárt fizettek vissza az adófizetőknek.
A TARP céljai közé tartozott a hitelezés fellendítése, a mérgező eszközök eltűntetése és a bedőlések megakadályozása is. Ezen a téren nem szerepelt jól a 700 milliárd dolláros program. Ezt jelzi, hogy pár hete látványos bejelentést tettek a kis bankok megsegítésére vonatkozó tervről, aminek célja, hogy a pénzintézetek alacsonyabb kamattal élénkíthessék a hitelezést. A pénzügyi kormányzat 10-50 milliárd dollárt szánna erre a célra, az érintettek azonban nem kérnek segélyből.
Az illetékes államtitkár elmondta: a kisbankok örülnének a forrásnak, de nem szeretnének forrást kapni, mert akkor versenytársaik ezt fordítanák ellenük reklámjaikban. A kisbankok 1992 óta nem látott tempóban dőlnek be a kereskedelmi ingatlanokra adott hitelek miatt. A problémát tetőzi, hogy a friss adatok szerint a nagybankok sem szívesen hiteleznek, a TARP-ban résztvevő cégeknél a kihelyezett kölcsönök száma nyolcadik hónapja csökken.
Eközben a TARP is végéhez közeledik úgy, hogy 140 milliárd dollárnak még nincs helye. Az Obama-kormány meghosszabbítaná programot, de hogy ez megvalósulhat-e, és milyen formában, az egyelőre nem világos. Sem a konzervatívok, sem a liberálisok nem támogatják az ötletet. Csak a bankoknak adott támogatások 14 milliárd dollárba kerülnek, viszont mindent összevetve az Economy.com számításai szerint az adófizetőknek 155 milliárd dollárjába került a pénzügyi szektor feltámasztása. Ráadásul az állami támogatás nem jelent biztosítékot, hiszen ebben a hónapban is bedőlt egy korábban tőkeinjekcióval megsegített bank.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.