A tanulmány szerint Magyarország ez utóbbi mutató tekintetében jól áll a térségen belül.
A legnagyobb európai hitelminősítő a 19 oldalas helyzetértékelésben a bankrendszerek egészségét fenyegető tényezők közül kiemeli a nem teljesítővé váló kihelyezett kölcsönállomány jelentős növekedését.
A Fitch kimutatása szerint a nem teljesítő kinnlevőségek rátája a teljes rendszerszintű kihelyezési portfolióhoz mérve Lettországban például már megközelíti a 15 százalékot, de Litvániában és Romániában is jóval 10 százalék felett van, jóllehet a két balti országban még tavaly is 5 százalék alatt volt ez az arány, és Romániában is messze járt a 10 százaléktól.
Magyarországon ugyanakkor a nem teljesítő kinnlevőségek aránya valamelyes növekedéssel most is még valamivel 5 százalék alatt van a Fitch Ratings csütörtökön ismertetett adatai szerint.
Az anyag szerint az eszközminőség még reálisabb megítélését tenné lehetővé, ha az átstrukturált kinnlevőség-állományról is képet lehetne alkotni, erről azonban nincsenek folyamatosan hozzáférhető adatok. Egyes piacokon, egyéni banki szinteken azonban a Fitch értesülései szerint az átalakított szerkezetű tartozások aránya elérheti a teljes kinnlevőségi portfolió 20 százalékát is.
A devizaalapú hitelek kihelyezésének gyakorlatáról a Fitch Ratings megállapítja: jóllehet a devizahitelesek törlesztési terheit növelő meredek árfolyammozgásokat részben ellensúlyozta a devizahitelek csökkenő kamata, ez az állapot hosszabb távon nem lesz tartható, tekintettel arra, hogy várhatóan emelkedni fognak a hitelfolyósításokhoz használt devizák kamatai is.
A recesszió általános makrokörnyezeti hatásairól az elemzésben az áll, hogy a globális pénzügyi válság a feltörekvő európai térséget érintette messze a legsúlyosabb mértékben az egész világon. A Fitch Ratings felidézi, hogy nemrégiben 4,6 százalékról 6,1 százalékra rontotta a kelet-európai gazdasági visszaesés mértékére adott, 2009 egészére szóló előrejelzését, tekintettel a vártnál is meredekebb idei első félévi zuhanásra.
A jövő évi térségi átlagos gazdasági növekedésre adott prognózist ugyanakkor 1,5 százalékról 2,6 százalékra javították a Fitch londoni elemzői, a várakozásnál mélyebb idei recesszió utáni visszalendülésre és a kedvezőbbé váló globális környezetre hivatkozva.
A londoni elemzői közösségben konszenzussá kezd válni, hogy a térségen belül jövőre Magyarországon is egész éves gazdasági növekedés várható.
Az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport, a Barclays Capital jelenleg érvényes előrejelzése például az, hogy a magyar gazdaság 2010 egészében fél százalékkal növekszik a cég által 2009 egészére várt 6,5 százalékos GDP-mínusz után. A Barclays Capital szerint már 2010 első negyedében megindul a gazdasági növekedés Magyarországon.
A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének 2010-re szóló, múlt héten kiadott átfogó felzárkózó piaci előrejelzése szintén azt jósolta, hogy Magyarországon a jövő év elején - negyedéves összevetésben - "pozitívra fordul a GDP-dinamika", és 2010-2011-ben a növekedés folyamatosan gyorsulni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.