A jövő év a piacokat tekintve még több kihívással is szolgálhat, ennek tükrében érdemes portfólióink struktúráját kialakítani. A korrekció mértéke nehezen becsülhető, de a fennálló - igaz elfeledett - kockázati tényezők tükrében kiadósnak bizonyulhat. A volatilitás visszatérésével minden esetre biztosan számolnunk kell.
Az elmúlt hetekben szerencsésen a kiszállási pontokat kerestük, részvénykitettségünket csökkentettük. A feltörekvő régiók iránti optimizmus túllőtt a fundamentálisan alátámasztható mértéken, a tőkebeáramlások a folyamatok túlfűtöttségére utalnak, fenntarthatóságukat megkérdőjelezve – idézi a MoneyMoon elemzőjét a Gazdasági Rádió.
Összefoglalva az eddig tapasztalt - a reálgazdaság állapotának tükrében nagyrészt érthetetlen - kockázatvállalás felülíródhat. A dollár erősödése tovább fokozódott, véget vetve az amerikai fizetőeszköz gyengülő trendjének, mely a carry trade tranzakciók (kockázatos pozíciók leépítése) zárását indukálhatja. Magas devizapiaci volatilitással kell számolnunk.
A feltörekvő piaci valuták gyengülése helytálló. Európa komoly problémákkal küzd, a tagországok kedvezőtlen államháztartási folyamatai és az európai bankrendszer problémái egyre nyilvánvalóbbak. A makroadatok szempontjából azonban a következő időszakban a bázishatás kedvez, csalóka képet festve a gazdaságok tényleges állapotáról, a kilábalás nem lesz zökkenőmentes, a fellendülés időszaka még nem jött el.
Az olaj árfolyama több napos korrekciót követően közel került a 70 dolláros szinthez, a fundamentumok még ennél alacsonyabb szintet indokolnak, a prognózisokban tükröződő optimizmus változhat. Az arany szárnyalása is véget ért, de a három számjegyű tartományban maradhat a jegyzés, a kisbefektetői kereslet aggasztó mértékeket öltött. Az áru- és nyersanyagpiaci lufi ismét kipukkanhat, köszönhetően a spekulatív tőkének. A régiós valuták erősödése látványosan megtorpant a dollár feltámadásával, nagyobb gyengülési hullám feltételei csak erősen romló hangulat által teremtődhetnek meg.
Magyarország javuló pozícióját túlértékelik, a magyar gazdaság alulteljesítő mivolta továbbra is érvényesül. A hitelminősítés terén várt javulás egyelőre elmaradhat, az euróbevezetés esélyei sem javultak. A forint tartósan 270 fölé került, az elmúlt napok gyengülése meglepő, de fundamentálisan megalapozott, tovább fokozódó gyengülés, illetve volatilitás azonban már az MNB kamatdöntéseit is befolyásolhatja, a piac a túlzott kamatcsökkentési várakozásait módosítani kényszerül. Az MNB kommunikációja nem kiegyensúlyozott. Az állampapír-piaci hozamcsökkenés várakozásainkat igazolva véget érhet, a piaci finanszírozás megkérdőjeleződése elkerülendő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.