Pedig óriási nyereségeket tettek zsebre idén a pénzintéztek, számos bank visszafizette a TARP hitelt, ugyanakkor az amerikai politikusok szemében úgy tűnik, hogy a bankok nem veszik ki részüket a társadalmi szerepvállalásból (felmerül a kérdés, hogy mikor vették ki egyáltalán?) - írja napi elemzésében a Cashline.
Márpedig Geithner pénzügyminiszter is azt hangsúlyozta egy tegnapi megbeszélésen, amelyet a kisebb bankok, takarékszövetkezetek képviselıivel bonyolított, hogy a jelenlegi fellendülés nagyban múlik a
bankok hitelnyújtásán.
Sajnálatos, hogy amerikai kormány csak ebben látja az egyetlen kiutat, és jól tükröződik az, mint ha semmit sem értettek volna meg a válságból, mintha nem látnák az igazi problémaforrásokat. A növekedés egyik legfontosabb motorja a fogyasztás, amit az elmúlt években eszméletlen hitelfelvételből tudott csak kielégíteni a lakosság, és amelynek terheit most nyögi, így kevesebbet is fogyaszt.
A vállalkozások nem azért nem termelnek többet, mert nem tudnak kapacitást bővíteni a hitelszűke miatt, hanem azért, mert korántsem elégséges a kereslet. Az újabb hitelcsapok csak szőnyeg alá söprik a sivár valóságot, és egyáltalán nem tükrözne stratégiai, hosszú távú gondolkodást, így egy tisztességes tisztulás sem mehet végbe az egész
gazdasági rendszerben, pláne nem a pénzügyi piacokon.
És igazából ez lesz a jövő év egyik nagy kérdése, hogy a politikusok milyen irányvonalak mentén mozdulnak el a szigorítás témakörében (ha egyáltalán elmozdulnak), és milyen hatással lehet a piacokra a likviditásfokozó akciók csitulása. Ameddig ebben nincs elmozdulás, addig a piaci szereplők is igyekeznek még kiélvezni a pénzpumpák árfolyamokra gyakorolt jótékony hatását, amiből az következik, hogy nem látni pontosan azt, mikor fulladhat ki a mostani eufórikus hangulat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.