BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bankok inkább költöznek, mint spórolnak

Jóllehet egyes pénzügyi cégek a City elhagyásával fenyegetnek a brit kormány által bevezetett, április 5-ig érvényes bónuszadó miatt, a többség a jelek szerint vállalja a pluszterhet.

Elbukni látszik tehát Alistair Darling eredeti szándéka , amely nem az állami bevételek növelése volt, hanem az, hogy csillagászati bónuszok kifizetése helyett tartalékolásra ösztönözze a bankokat. Eközben egyre valószínűbb, hogy az adó sem időben, sem térben nem lesz olyan korlátozott hatályú, ahogy eddig látszott.

Az utóbbi napokban a Goldman Sachs, a Morgan Chase, a JPMorgan és más pénzügyi cégek is kilátásba helyezték egyes részlegeik – például a jelentős nyereséget termelő devizakereskedelem és vagyonkezelés, vagy a back office – Londonból való elköltöztetését, tiltakozásképpen a brit kormány által decemberben bejelentett, a 25 ezer font fölötti jutalmakra vonatkozó 50 százalékos rendkívüli adó ellen.

A JPMorgan vezérigazgatója, Jamie Dimon közölte Alistair Darling pénzügyminiszterrel: az adó miatt felülvizsgálhatják a londoni Canary Wharfon tervezett másfél milliárd font értékű székházépítési tervet, a Tullett Prebon brókercég pedig felajánlotta alkalmazottainak a külföldre település lehetőségét.

A figyelmeztetések nyomán a londoni főpolgármester, Boris Johnson drámai nyilatkozatban kelt ki a kormányzati „büntetőintézkedések” ellen. Hasonló elvonás bevezetését tervezi egyébként a francia kormány is, de ez ott kisebb viharokat kavar, lévén a pénzügyi szektor nemzetgazdasági súlya (és a jutalmak összege) sokkal kisebb, mint a csatorna túlpartján.

A bankárok, illetve egyes divíziók kitelepüléséből elvben a brit Csatorna-szigetek, a tavaly bevezetett adózási szigorítások ellenére még mindig nagyon vonzó svájci pénzügyi központok (Genf, Zürich) vagy akár Frankfurt is jelentős hasznot húzhat. Karel Lannoo, a brüsszeli CEPS elemzője azonban egyszerű blöffnek tartja a fenyegetéseket. Ha egyes cégek hajlanának is a kulcsfontosságú londoni hídfőállás feladására, akkor is csak hosszú idő alatt és nagy költségek árán lehetne teljes részlegeket elköltöztetni, az adó április 5-i határidejéig semmiképpen – érvel.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.