Pedig a Bloomberg által számolt átlagárfolyam eddig nem alakul rosszul. A közös deviza egységéért tegnapig átlagosan 269 forintot kértek a kereskedők a bankközi devizapiacon, a frank pedig az első négy hét alapján 182 forintos átlagon áll. Ehhez képest az utóbbi évek mélypontját hozó 2009-ben az euró 280, a frank pedig 185 forintos átlagot produkált, 316, illetve 215 forintos mélypont mellett. (Az idegen fizetőeszközökben eladósodott lakossági ügyfelek szempontjából 2007 volt az aranykor: akkor az euróért átlagosan 251, a frankért 152 forintot kértek, és a kurzusok nagy kilengése sem borzolta az adósok idegeit.)
Márpedig a hazai háztartások devizahitelekkel szembeni kitettsége változatlanul nagyon magas. A Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint a lakossági és egyéni vállalkozói banki ügyfelek kölcsöneinek kétharmadát euróban, svájci frankban és (kisebb részben) jenben tartják nyilván, amely még mindig több mint 5000 milliárd forintnyi adósságtömeget jelent. (Ebből nagyjából 4500 milliárdot a frankalapú hitelek tesznek ki, amelyek túlnyomó része ráadásul hosszú, öt éven túli lejáratú jelzálogkölcsön.)
„Halmozottan negatívan érintheti a devizahiteleseket, hogy a Svájci Nemzeti Bank (SNB) engedékenyebbé vált az utóbbi időben az alpesi deviza erősödésével szemben” – véli Németh Dávid, az ING devizaelemzője. A szakértő azt olvassa ki az SNB jelzéseiből, hogy a hangulat mostani romlásakor a frankot akár az 1,45-os szintig is engedhetik erősödni az euróval szemben. Mindez rosszat tesz a forint-frank kurzusnak, amely bizonyosan további gyengülő pályára kerül az idei második negyedévben. Az elemző szerint akár 208 forintig is drágulhat az alpesi deviza a hazai piacon, míg éves átlagára 187 forint körül alakulhat. Az árfolyamgörbe meredeksége persze függ a nemzetközi piaci trendektől, így más lehet a forgatókönyv egy 20 százalékos negatív korrekció esetén, mint egy kisebb visszarendeződéskor. Németh Dávid szerint mindenesetre a mostani bizonytalan légkörben a dollár is felkapaszkodik egészen 1,25-os szintig az euró ellenében, míg a hazai fizetőeszköz jelentősen veszíthet értékéből a közös pénzzel szemben, akár ismét 300 forintba kerülhet az euró az év közepén, de nagyon valószínű a 290-es szint. Az év közepi gyengülés valamelyest átmeneti lesz, Németh Dávid 2010-re 274 forint körüli átlagos euróárral számol.
Vele ellentétben Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője úgy véli: ma még nem tudni, mennyire átmeneti a forint gyengülése, bár most sok negatív hír összejött, ami lelombozta a kockázatvállalási kedvet. Az elemző szerint az év során kissé magukhoz térnek a piacok, így a magyar pénz is erősödhet az euróval szemben, év végére akár a 255 forintos szintre. A mostani átmeneti gyengülést néhány negatív hír együttese idézte elő, a banki kockázatot szabályozó Obama-terv mellett tegnap például a gyenge amerikai lakásértékesítések következtében történtek a feltörekvő devizák kilengései – mondta Suppan, aki szerint emiatt is érdemes lehet a pénteki amerikai GDP-adatra figyelni. BM–GT
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.