Az Egyesült Államokban és az EU-ban készülő, illetve részben már el is fogadott javaslatok nyomán a pénzügyi cégeknek szigorúbb tőkemegfelelési és -áttételi előírásokra, így végső soron kisebb profitokra kell felkészülniük.
Új szabályok várnak az eddig kötöttségek nélkül működő tőzsdén kívüli származékos piacokra, s új korlátokat állíthatnak a jelzálogkölcsönök és egyéb adósságok „csomagokba rendezése” és értékpapírosítása elé. A pénzpiacok egykori fenegyerekei, a fedezeti alapok ugyancsak szigorúbb felügyeletre számíthatnak.
Bár úgy tűnik, egy átfogó reformfolyamat valóban sínen van, ez az év azért kellemetlen meglepetéseket is tartogathat. A legnagyobb kihívást annak biztosítása jelenti, hogy az amerikai és az uniós erőfeszítések ne hozzanak túlságosan eltérő végeredményt. Szakértők szerint elsősorban a G20 feladata lesz, hogy a különböző törvényhozásokat „azonos dallam éneklésére” késztessék. A jelenleg az EU-ban, illetve az Egyesült Államokban napirenden lévő kezdeményezések azonban számos eltérést mutatnak.
A derivatívák szabályozására az amerikai képviselőházban decemberben elfogadott javaslat központi elszámolóházak alkalmazását követeli meg a standardizált, tőzsdén kívüli származékos ügyletek megkötésekor. A hatóságok bizonyos szerződéseknél maximálhatják a pozíciók nagyságát. Az Európai Bizottság az év közepén hasonló javaslatok megtételére készül, ám várhatóan kevésbé lesz határozott annak megkövetelésében, hogy az ügyletek lehető legnagyobb körét tőzsdéken bonyolítsák le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.