Március 1-vel lejárt a végrehajtási moratórium a lakóingatlanok esetében, ami azt jelenti, hogy újraindulhatnak a végrehajtási eljárások. Ez nem jelenti azt, hogy már a héten tömegével árvereznének, de ha a végrehajtás folytatódik, egy-egy bedőlt lakáshitel vége mégiscsak az árverezés lesz - hangzott el az MR1 - Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Éppen ezért lélegzetvételnyi időhöz jutottak azok az ügyfelek, akiknek gyakorlatilag már néhány hónapos tartozás után eladhatja a hitelező a lakását, a kormány ugyanis még februárban megtiltotta, hogy ezeket a lakott ingatlanokat április 15-ig elárverezzék. Lénárd Mariann, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesületének főtitkára most azt javasolja, hogy az ügyfelek próbáljanak meg egyezségre jutni a hitelezővel, és inkább maguk adják el a lakásukat, hiszen nagy probléma, hogy nincs fizetőképes kereslet az árveréseken.
Nem csak azok vannak azonban bajban, akiknél már elindult valamilyen formában a lakás eladása, tömegével juthatnak ide az egyelőre csak késedelmes fizetők közé sorolt ügyfelek is. Ezek a jelzáloghitelek időzített bombaként ketyegnek a bankoknál, hiszen egyre több kölcsön esetében nem tudnak törleszteni az ügyfelek. A Pénzügyi Szerveztek Állami Felügyeletének adatai szerint tavaly év végén mintegy 48 ezer lakóingatlanra felvett kölcsönnél kilencven napon túli volt az ügyfelek tartozása. Ebben csak a banki hitelek szerepelnek, a pénzügyi vállalkozások által közvetített jelzálogkölcsönökről gyakorlatilag nem tudunk semmit sem. Ezeknek az ingatlanoknak a hitelfedezeti értéke együttesen körülbelül 340 milliárd forintot tett ki. Ezen felül még 42 ezer lakásnál már legalább 30 napot csúszott a fizetés, ezek hitelfedezeti értéke további 320 milliárd forint.
A bankok kifelé azt kommunikálják, hogy próbálnak megegyezni az ügyfelekkel, ugyanakkor a statisztika nem egészen ezt mutatja: miközben egy év alatt a késedelmes hitelek ötven százalékkal nőttek, csak húsz százalékkal több, 19 ezer ingatlanfedezetes hitelt tárgyaltak újra. Szabályozás nélkül valószínűleg nem lesz megoldás a problémára.
Egyre több bank adja ki behajtóknak a 60-90 napon túli csúszásban lévő jelzáloghiteles ügyfeleket, de van olyan hitelintézet is, amelyik már 30 napos csúszás után behajtót alkalmaz, és az ilyen megbízások száma nő - mondja Antolik Gyula a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetségének (MAKISZ) elnökségi tagja.
Tavaly összesen 19.116 lakóingatlan esetében indítottak végrehajtási eljárást vagy értékesítették a hiteltartozást, tehát végül is ennyi hitel dőlt be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.