BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soros a második legjobban fizetett fedezetialap-vezető

Minden korábbinál több pénzt kerestek tavaly az amerikai fedezeti alapok (hedge fund) vezetői. A legjobban fizetett menedzserek 25-ös listáján Soros György a második 3,3 milliárd dollárral.

A The New York Times összeállítása szerint a magyar származású amerikai üzletembert David Tepper előzte meg. Az Appaloosa Investment Fund vezetője 2009-ben 4 milliárd dollárt keresett, ezzel ő a fedezeti alapok történetének messze legjobban fizetett menedzsere.

Az Apaloosában kezelt befektetések értéke tavaly 130 százalékkal nőtt, de egy évvel korábban 27 százalékot csökkent. A Soros György vezette Quantum Endowement viszont mindkét évet növekedéssel zárta - 2009-ben 29 százalékos eredményt ért el. Soros mellett csak ketten vannak a 25-ből, akiknek cége 2009-ben és egy évvel korábban is jól teljesített.

2008-ban, a pénzügyi válság leghevesebb szakaszában az alapok többsége súlyos veszteségeket szenvedett el, a vezető menedzserek jövedelme pedig átlagosan 50 százalékkal csökkent. 2009-ben aztán a csaknem töretlen tőzsdei emelkedés felhajtóerejétől a fedezeti alapok is magukra találtak, és a 25 legjobban kereső vezető végül összesen 25,3 milliárd dollár, fejenként átlagosan bő 1 milliárd dollár jövedelemre tett szert, megdöntve a 2007-ben - a válság előtti utolsó "békeévben" - felállított 22,3 milliárd dolláros rekordot.

A listán senki sincsen, aki 350 millió dollárnál kevesebbet keresett tavaly, a fedezeti alapok jelentős része azonban tavaly is küszködött, és úgy látszik, hogy a második világháború óta legmélyebb gazdasági válság eredményeképpen kettészakad az ágazat. Mély szakadék keletkezik a befektetéseket kiugróan magas hozammal kezelő fedezeti alapok és a lemaradók között - mondták elemzők a The New York Times-ban megjelent összeállítás szerint.

Az éllovas David Tepper társasága is a válságon nyert nagyot. Amikor több nagy bankház - mint például a Citigroup és a Bank of America - megroggyant és részvényük árfolyama zuhanni kezdett, az Appaloosa Investment Fund bevásárolt ezekből a papírokból, mert abban bíztak, hogy a Lehman Brothers bukása után az állam nem hagyja veszni a csőd felé sodródó többi társaságot. "Arra játszottunk, hogy az ország kikapaszkodik a bajból" - mondta a New York-i lapnak Tepper, aki a józan észt és az alapos elemzést tartja a sikeres befektetési stratégia két legfontosabb elemének. "Aki megőrzi a nyugalmát, amikor a többség pánikba esik, az általában nyertesként fejezi be a játszmát" - mondta a befektető.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.