A lakásbiztosítási piac első számú szereplőjének számító Aegon ügyfeleit érintő kár a becslések szerint 1,1 milliárd forintot is kitehet majd. Ez pedig igen nagy összegnek számít, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének adatai szerint ugyanis tavaly tűz- és elemi kockázatok címén 28,4 milliárdot fizettek ki összesen a hazai biztosítótársaságok. A megelőző években is hasonló nagyságrendűek voltak a kifizetések, 25–30 milliárd forint között alakultak.
A hétvégi esőzések után lapzártánkig beérkezett kárigények persze a becsült végleges kárösszegnek még csak a töredékére rúgnak. Az Aegont tegnap az első órákban nagyjából ezren keresték meg, de a társaság a nap végéig 3500-4000 kárbejelentést várt, az eddigi megkeresések alapján az átlagos kárösszeg meghaladja a 90 ezer forintot. A biztosítót eddig a legtöbben Budapestről keresték fel, de a cégnél arra számítanak, hogy nem a fővárosból, hanem a hétvégi vihar által leginkább érintett Miskolc környéki településekről érkezik a legtöbb bejelentés. A K&H-hoz négyszáz kárbejelentés futott be tegnap délelőtt, de ott is legalább ezer esetre számítanak, a Groupama Garanciánál tegnap ezer körül járt a jelentett káresetek száma, de még legalább 1500-at várnak, a Generalihoz tegnap délig 800, a Signal Biztosítóhoz pedig délutánig 354 kérelem érkezett be. A hét további részében egyébként az Aegon szerint tovább szaporodnak a megkeresések, a társaság tapasztalatai szerint ugyanis az első három napban csak a káresetek 60 százalékát jelentik be az ügyfelek.
Öröm az ürömben a károsultak számára, hogy a biztosítók próbálják a lehető leggyorsabban rendezni a károkat. A kisebb értékűeknél telefonos kárrendezést is vállalnak a cégek, ezeknél akár 24 órán belül megkaphatja a kliens a kártérítést a számlájára. Nagyobb károknál persze szükséges a helyszíni szemle. A kárszakértők egy része már a hétvégén elkezdte felmérni a veszteségeket, és ilyenkor a szemle után néhány nappal már fizetnek a biztosítók. A kárszakértők munkáját viszont nehezíti, hogy több település is megközelíthetetlen, de a rászorulóknak a biztosítók szükség esetén ilyenkor is tudnak fizetni gyorssegélyt vagy kárelőleget.
Nem árt azonban tudni, hogy mindenféle kárra azért nem jár térítés. „Ilyen időjárási körülmények között sem téríthetők a belvíz és talajvíz által okozott, továbbá a víz elvezetésére szolgáló építményekben keletkező károk” – közölte lapunkkal Halmos Gyula, a Groupama Garancia főosztályvezetője. „A felhőszakadás következtében a pincékbe jutó víz által okozott épületkárokat viszont térítjük” – tette ehhez hozzá Vereczki András, az Aegon vezérigazgató-helyettese. Nem fizet azonban a biztosító, ha a vihar az épületek külső burkolatában, festésében, vakolatában okoz sérüléseket, valamint a szabadban hagyott ingóságok rongálódásai után, és a fóliasátor, üvegház sem minősül biztosított vagyontárgynak. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.