A magyar háztartások vagyoni szerkezete – állapítja meg az elemzés – nem mutatott jelentős elmozdulást az elmúlt években: mindhárom komplexebb megtakarítási forma (nyugdíjpénztár, életbiztosítások, befektetési alapok) részaránya növekedett ugyan, ám számottevő mértékben csak a nyugdíjpénztárakban felhalmozott vagyon súlya ugrott meg. (Ez azonban elsősorban a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások kötelező jellegére vezethető vissza: a bruttó bér alapján a munkáltató által kötelezően utalt pénztári hozzájárulás aránya 5-ről 10 százalékra nőtt.)
Emellett, bár jelentősen nőtt az életbiztosítók aktivitása hazánkban is a vizsgált periódusban, összességében csupán kismértékben tudott növekedni a teljes lakossági vagyonon belül a biztosításban fekvő megtakarítások aránya. Az emelkedés mögött azonban éves átlagban 15 százalékos bővülés húzódik meg, amely 2,7 százalékponttal nagyobb a teljes lakossági vagyon átlagos éves növekedésénél. Az elemzés szerint viszont ezzel együtt is jelentősek a tartalékok a hazai piacon: míg a nyugat-európai országokban az életbiztosításokban felhalmozott megtakarítások aránya a teljes vagyonon belül (átlagban) egyértelműen 10 százalék felett van, hazánkban a súlyuk alig több mint ötszázalékos.
„Mára teljes mértékben eltűntek a regionális különbségek Európán belül az életbiztosítási konstrukciókat illetően. Hazánkban ugyanolyan fejlettségű termékek állnak rendelkezésre a hosszú távon megtakarítani kívánók számára, mint Nyugat-Európában. A termékkülönbségek megszűnését követően, a 2008-as válság fájdalmas tanító erején keresztül növekvő pénzügyi tudatosság révén egyértelműen arra számítunk, hogy a magyar piac az életbiztosítások terén is konvergál majd a nyugati országokhoz” – összegezte a CIG piaci kitekintőjét Gaál Csaba, a társaság vezérigazgatója.
A Union Biztosító háttéranyaga szerint pedig ismét várható növekedés a befektetési egységhez kötött (unit-linked) biztosításoknál is. A megtakarítók kockázatvállalási hajlandóságát megnyirbálta a válság – mutat rá az Union közleménye –, éppen ezért az elmúlt negyedévben elsősorban azok a unit-linked termékek voltak sikeresek a piacon, amelyeket ennek figyelembevételével fejlesztettek tovább a biztosítók.
A befektetői bizalom visszatéréséhez nagyban hozzájárult az árfolyamváltozásra figyelmeztető stop-loss funkció, a tőke- és hozamgarancia alkalmazása, valamint újszerű befektetési portfóliókat tartalmazó eszközalapok összeállítása. „Az újfajta megoldásokkal a unit-linked biztosítás válságállóvá tehető, ezáltal más megtakarítási formákhoz képest jobb megoldást jelent az ügyfeleknek” – vélekedett Zsoldos Miklós, az Union Biztosító elnök-vezérigazgatója.
A társaságnál ugyanakkor úgy látják: szabályozói oldalról az eltörölt adókedvezmények újbóli alkalmazása enyhíthetné az előző években tapasztalt visszaesés hatásait, bár a biztosítók egy része az elmúlt időszakban maga is aktívan tett a befektetési kedv újbóli növelése érdekében. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.