A megelőző négy negyedév során rekordösszeget, több mint 620 milliárd forintnyi nyereséget könyvelhettek el a kasszák a befektetéseiken, a legutolsó három hónap azonban a legtöbb alapnál már enyhe visszaesést hozott – ez derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) honlapján közzétett árfolyamadatokból.
Március 31. és június 25. között a 19 klasszikus nyugdíjalap közül nyolcnak, a kiegyensúlyozott portfóliók közül kettőnek, a növekedésiek közül pedig csak háromnak nőtt az árfolyama. Ebben minden bizonnyal közrejátszott, hogy a vizsgált időszakban sem a részvény-, sem az állampapírpiac nem teljesített túl jól.
A nyugdíjalapok teljesítményéről friss adatok itt
A hazai hosszú lejáratú állampapírok árfolyamát követő MAX index 1,9 százalékot esett, a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX pedig 14 százalékot süllyedt ez idő alatt. A vagyonkezelők egyébként ehhez képest jól dolgoztak, a portfóliók java része ugyanis mindkét mutatónál jobb eredményt produkált.
A legkisebb átlagos árfolyamveszteség a legkevesebb kockázatos eszközt tartalmazó klasszikus alapokon volt, ezek 0,2 százalékot estek a vizsgált időszakban. A kasszák közül meglepően jól teljesített az Életút alapja, 1,25 százalékot szedett magára, miközben a legnagyobb veszteséget elérő Villamosenergia-ipari Társaságok Nyugdíjpénztára (VIT) 1,66 százalékot bukott.
A kiegyensúlyozott és a növekedési alapoknál is az Életút portfóliói vitték el a pálmát 1,13, illetve 1,3 százalékos hozamukkal. A közepesen kockázatos alapoknál az említett kaszszán kívül egyedül az Évgyűrűk ért el még minimális pozitív hozamot, miközben a legrosszabbul teljesítő pénztárak, a Honvéd, az Erste és az Aegon 2 százaléknál is többet veszítettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.