BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Optimista várakozás a piacon

Bizakodással tekint a közeljövőben napvilágot látó amerikai gyorsjelentési szezon elé a piac. Amennyiben kedvezően alakulnak a második negyedéves számok, azok újabb pozitív üzenettel szolgálhatnak az utóbbi időben elbizonytalanodó befektetők számára.

Elsőként az Alcoa Inc. tette közzé a tavaszi negyedévre vonatkozó számait, amelyek 22 százalékos bevételnövekedésről tanúskodnak. Külön figyelemre méltó, hogy az alumíniumipari társaság akkor volt képes bővülést produkálni, amikor a színesfém ára csökkent a világpiacon. A társaság nettó profitja 136 millió dollárt ért el, ez részvényenként 13 centet jelent, szemben a tavalyi második féléves eredményekkel, amikor 454 millió dolláros, részvényenként 47 centes veszteséget mutatott ki a cég. A bevételek az idén június végére 4,244 milliárdról 5,187 milliárd dollárra nőttek.

Már napokkal ezelőtt optimista hangulat uralkodott a nemzetközi parketten, az amerikai részvénypiaci indexek ugyanis a közelmúltban egy éve nem látott jó hetet zártak. Az elemzők ezt részben a hétfőn kezdődött gyorsjelentési szezonnal magyarázták, abban reménykedve, hogy elfogadható eredménnyel rukkolnak elő az amerikai cégek. Az irányadó indexek közül az S&P 500 5,4 százalékkal emelkedett a július 5-i szünnap miatti csonka héten, a Dow Jones index 5,3 százalékot, míg a NASDAQ 5 százalékot kapaszkodott fölfelé. A Budapesti Értéktőzsdén a piaci szakértők mérsékelt ármozgásokkal, enyhén optimista hangulattal számolnak.

A bizonytalankodó piacoknak megnyugvást és bizalmat adhatnak a tengerentúli, második negyedéves, kedvező jelentések – jelentette ki érdeklődésünkre Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője. Az elmúlt hetekben ugyanis nem adtak okot túl sok optimizmusra sem a ingatlanpiaci, sem a munkanélküliségi, sem a fogyasztói beszerzési indexre vonatkozó adatok. A jó eséllyel tetten érhető lassú felfelé mozgás azonban a háztartások szintjén még egészen biztosan nem lesz érzékelhető – állítja a szakember, hozzátéve ugyanakkor azt is, hogy a felfokozott készletezések miatti nagyobb termelési volumen előbb vagy utóbb biztosan jelentkezik a gazdasági mutatókban. A nem éppen rózsás munkanélküliségi adatok megváltoztatásához azonban hosszabb időre van szükség.

Ugyancsak optimista hangot ütött meg kérdésünkre Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője. Véleménye szerint mérsékelt növekedési ütemre állt a nemzetközi gazdaság, amit a tengerentúli, második negyedéves gyorsjelentések is igazolnak majd. Megjegyezte viszont, hogy az egyes szektorokban alaposan eltérő lehet a konszolidáció s így a bővülés mértéke. A fogyasztási cikkek és a kiskereskedelem terén inkább a visszaesés a jellemző, a pénzügyi társaságok esetében azonban sokat elmond a saját számlás bevételek alakulása – tartja Török Bálint. Különösen figyelemreméltó például a pénzügyi intézmények esetében az, hogyan állnak a hitelezési veszteséggel s azon belül különösen, hogy miként alakul a lakosság pénzügyi helyzete. Ez utóbbi mutató változása jelezheti egyebek mellett az életszínvonal alakulását is.

A bankok körében a piaci megfigyelők nem számítanak nagy meglepetésekre, tekintettel a második negyedévben többször regisztrált gyenge eredményekre. A technológiai szektor esetében a Thomson Reuters által megkérdezett elemzők is inkább óvatosak; az S&P 500-on jegyzett cégektől 27 százalékos éves profitnövekedést várnak a második negyedévben. A prognózisok szerint a növekedés üteme a harmadik negyedévben 25,3 százalékra lassulhat, az október–decemberi időszakban azonban már meghaladhatja a 32 százalékot. HÉ



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.