BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A manipuláció hatásának vége, a valóság felüti csúnya fejét

A Wall Street felébredt az álomvilágból. Ez egyáltalán nem könnyű dolog. Tegnap a befektetők kockázati étvágya ismét elment, és inkább biztosnak hitt eszközökbe fektettek, mint az amerikai dollár (+1.92%) és a kötvények.

Szerző: Tradenet Global

Eközben a Wall Street zuhant, és hat hete a legélesebb esést rajzolta ki. A piac alaposan megrágta a tegnapi Fed-beszámolót, és azt úgy értelmezte, hogy a birkanyájjal együtt való befektetés értelmében érdemes már futó jelzáloggal fedezett értékpapírokba fektetni (ez a fajta értékpapír túlzott elterjedése és magas fokú hatástöbbszörözése robbantotta ki a pénzügyi válságot, mivel nem számolt a lehetséges ingatlanár-csökkenéssel). Emellett a kormányzati kötvények vásárlása is megfelelő döntésnek tűnik a jelenlegi helyzetben, még ha ezzel hosszú távon tovább is nehezítik az elmúlt két évben hatalmasra duzzadó államadósságot.

A gazdasági fellendülésbe és a gazdasági válság véget érésébe vetett hit, ahogy az elmúlt napokban is írtunk már róla, szétfoszlani látszik, a gazdasági mutatók rosszak, a munkanélküliség pedig történelmi csúcsra duzzadt. Így nincs kellő vásárlóerő a gazdaság 70%-át kitevő kiskereskedelem feltámasztására. A tíz éves lejáratú államkötvények hozama a hirtelen támadt kereslet hatására 2009 márciusa óta nem látott mélypontra süllyedt, mely a válság akkori legsötétebb napjaira emlékeztet.

„A kötvénypiac mindig következetes és mértéktartó visszhangja maradt a piaci helyzetnek. Most azt közli velünk, hogy nincs inflációs nyomás, sőt inkább deflációs hatásokkal kell számolnunk. Így természetesen ez továbbra is egy jól indokolható befektetés, mivel nem igazán vannak lefelé mutató kockázatok. Az egyetlen hatás, ami a hozamok emelkedéséhez (tehát a kötvényárak zuhanásához) vezetne, az inflációs nyomás lenne, amit pont most egyáltalán nem lehet látni.” – nyilatkozta Len Blum, a Westwood Capital egyik menedzsere.

„A recessziót kiváltó okok némelyike még mindig jelen van, tehát egyáltalán nem sikerült mindent megjavítani. Jelenleg egy több oldalról is bizonytalan és meggyengült fogyasztói társadalmunk van, a washingtoni intézkedések közérzetjavító és gazdaság-manipuláló lépéseinek hatása pedig megfakult. Több igazán hatékony eszköz már nem igazán áll rendelkezésre. Mindennek a tetejébe a bankoknak még mindig sok a fertőzött, rossz eszköze, és nehezen hiteleznek.” „Minden alkalommal, amikor a piac egy kicsit is emelkedni próbál, az történik, hogy elgondolkodunk a valós alapokon, amik mindig felütik csúnya fejüket. Bár nem túl valószínű, hogy kettős recesszió következne be, mégis nagyon lassú és keserves kilábalásra számíthatunk.”

Szerdán a piac esett, a top 500 részvény 99%-a pedig pirosban végzett. A légi kiszolgálók és a bankok szektora volt a leggyengébb –4.49% és –4.32%-os hanyatlásukkal. A Dow Jones –2.49%-kal 10379 pontra, az S&P500 index –2.82%-kal 1089 pontra, a NASDAQ pedig –3.01%-kal 2209 pontra gyengült. A NYSE forgalma az elmúlt napokhoz képest némileg emelkedett, de még mindig alacsony volt, csupán 1.16 milliárd részvény cserélt gazdát.

A tegnapi zárás után a világ legnagyobb kommunikációs eszközöket gyártó vállalata, a Cisco (CSCO $23.73 -2.39%) tette közzé legfrissebb pénzügyi jelentését. A cég ugyan túlszárnyalta az elemzők előrejelzéseit a profitok terén, ám a bevételek erősen elmaradtak a várttól, így a részvény 8% körüli veszteséget mutat. A befektetők arra számítottak, hogy a gazdasági javulás következtében a web forgalma megnövekszik, ami erősebb hálózati eszközöket igényelne, segítve a cég eladásait. A Cisco negyedik negyedéves bevétele a tavalyihoz képest 27%-ot emelkedve 10.8 milliárd dollárra nőtt.

Az átlagos várakozás 10.9 milliárd dollár volt. A cég profitja 1.9 milliárd dollár volt, ami részvényenként 43 centnek felel meg. Tavaly (a mélyponton) ez az érték 1.1 milliárd volt, 19 cent / részvény. Az eredmény így 1 centtel elmaradt a Wall Street átlagos profit-előrejelzésétől. A Cisco részvénye a technológiai szektor egyik kitűnő hőmérője, mivel gazdasági aktivitása az egész világra kiterjed. Az eredmény a július 31-én záródó időszakra vonatkozik, szemben a versenytársak júniusi zárásával. Ezért egy előzetes indikátornak is tekinthető az iparági trendeket illetően.

S&P 500 (SPY)

Mint mindig, a piac most is a saját feje után megy, és mindent megtesz, hogy a kereskedők többségét elbizonytalanítsa, és legtöbben lemaradjanak az épp kifutó vonatról. Az elmúlt 40 nap emelkedése után a bikák gyengécske motorjából is kifogyott az erő, ahogy a legutóbbi csúcsra próbáltak felkapaszkodni. A medvék ki is használták ezt a helyzetet, és a mozgás éles esésbekezdett.

A SPY index így már nyitáskor könnyedén letörte a 110.92-es támaszt. Semmiféle bizonytalankodás nem fordult elő a nap folyamán, a bikák pedig igyekeztek csökkenteni veszteségeiket. Figyelembe véve, hogy az index a napi mélypont közelében zárt, a medvék mohón várják minden nyitáskor lendület erejére, hogy ráadhassanak short pozícióikra. A piac mindeközben célba vette a 106.65 pontot.

Tegnap már számítottunk az éles zuhanásra. Ezért írtuk a jelentésünkbe, hogy „A 110.92-es pénteki mélypont szintjének letöréséig a SPY várhatóan egy mérsékelt emelkedő trendben van. Amint ez a szint elesik, a július 1 óta emelkedő trendvonal érvénytelenné válik, és a felfelé irányuló érdekeltségek esélye megromlik.”

Az index –2.82% mozgással zárt 1089 ponton.

NASDAQ (QQQQ)

A piac legnagyobb szeletét képviselő technológiai szektor felizzott a zuhanó környezetben, és könnyedén átvágta az EMA20 és EMA50 mozgóátlagok támaszát. Az első cél a 44.87-es szint, ami az EMA200 hosszú távú trend mozgóátlaga. Amennyiben ez a szint is elesik, a medvék célja a 43.86 pont lesz.

Az index –3.01% mozgással zárt 2209 ponton.

Félvezetők ($SOX)

A chipszektor végső reménye, a 200 napos EMA nem váltotta be a reményeket. Az index a nap elején súlyos kínálati túlsúllyal nézett szembe, és jelentős nagyságú réssel (lefelé gap) törte le a 344-es támaszunkat.

Első támasz: 323 pont (az éves mélypont)


A szektor –4.26% mozgással 330.06 ponton zárt.

Bankok ($BKX)

A 48 pontos szint és az EMA200 támasza, ami eddig fenntartotta a bikák reményeit, tegnapra érvényét vesztette, és kiszolgáltatta az indexet a medvéknek, akik le is nyomták az árfolyamot. A rossz hangulat folytatódása könnyen nyomhatja a szektort 44 pontig, a júliusi mélypontig.

Az index –4.32% mozgással 46.25 ponton zárt.

Biotech ($BTK)

A keddi kínálati túlsúly szerdán is folytatódott, ami visszavetette az indexet az EMA50 1076 pontjáig. Amennyiben ez a szint elesne, az ágazatnak kemény útja lesz, hogy tesztelje az EMA200-at 1032 ponton.

A július 20-án az EMA200-on kirajzolt és általunk is követett Dragon Fly gyertya továbbra is szerepet játszik az ágazat emelésében.

A szektor –3.45%-os mozgással 1070 ponton zárt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.