A hazai fizetőeszköz erősödésnek indult a vezető devizákkal szemben, melyhez belső és külső gazdasági tényezők is hozzájárultak. Matolcsy György ígértet tett , hogy 2011-ben 3 százalék alá vágják a költségvetés hiányát, és megerősítette, hogy az idei évben tartani fogjuk a GDP arányos 3,8 százalékos deficitet.
A nemzetközi befektetői hangulat esetleges romlása azonban nagy kockázatokat jelent. Augusztusban romlott a hangulat, így a befektetők igyekeztek elkerülni a kockázatokat és frankba (vagy aranyba) menekültek.
Az fordulópontot a frank erősödésében az SNB kamatdöntése hozta meg, ám semmi garancia arra, hogy a W-alakú recesszióval vagy az eurózóna adósságválságával kapcsolatos aggodalmak nem erősödnek fel ismét.
A szintén menekülődevizának tekintett dollár is szenvedett: a frank paritásig kapaszkodott vele szemben a júniusi 1,16-os szintről.
A friss devizapiaci adatokat itt megtekintheti!
Így 220-as szint környékén stabilizálódott a forint, további jelentősebb erősödést a Svájci Nemzeti Banknak köszönhetünk.
Az SNB változatlanul hagyta irányadó rátáját, mely nem okozott nagy meglepetést a piacon. Egyedül a svájci UBS bank számított kamatemelésre a vezető véleményezők közül, azonban elismerték, a jegybank legfőbb oka a kamatemelés ellen az erős frank.
A jegybank monetáris tanácsa azzal indokolta döntését, hogy az infláció csökken, a gazdaság helyzete stabil (azonban a globális növekedést kockázatok övezik), és kiemelte: deflációs veszélyeket lát. Ez ellen küzdeni fog a bank – mondta Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője.
Az euró/frank árfolyam elmozdult az 1,3-as szint környékéről, az alpesi deviza meredeken zuhanni kezdett, egészen 1,33-ig. A kamatdöntés előtt 1,31 frank volt az euró ára.
Így a forint is előnyt tudott kovácsolni a frank gyengüléséből: 215,5-ös árfolyamról rögtön 213-ra változott a jegyzés. A mai nap tovább folytatódott a magyar fizetőeszköz erősödése, a 211-212 közötti sávban mozog a forint.
A világgazdaságot és a magyar gazdaságot övező aggodalmak talán csillapodtak, de nem tűntek el teljesen. Az Egyesült Államokban magas szinten stabilizálódott a munkanélküliség, a növekedési ütem visszaesésére számítanak, és az ingatlanpiacon sincs rendben szinte semmi. Az eurózónát csak a német gazdaság húzza; további kérdés, hogy a hiánylefaragások hatására stagnálás következik-e be a gazdaságban.
A frank utóbbi hónapokban tapasztalt erősödése és a forint gyengülése a főbb valutákhoz képest jelentősen megnövelte az elsősorban frankban eladósodott magyar magánszemélyek terheit. Az árfolyamváltozások miatt ugyanis nagyon megemelkedtek a frankhitelek törlesztőrészletei. A probléma növelte a késve vagy egyáltalán nem törlesztő adósok számát.
A kormány azzal számol, hogy néhány tízezer bajba jutott devizahitelesen segíthet a hamarosan felállítandó nemzeti eszközkezelő társaság, amely a Magyar Fejlesztési Bank egyik leánytársaságaként jöhet létre – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap egy tévéműsorban. A Magyar Bankszövetség felmérésére hivatkozva elmondta: körülbelül 93 ezer devizahiteles van nagy bajban.
A miniszter elmondta, hogy október 15-ig kidolgozzák az eszközkezelő társaság koncepcióját. A következő néhány hónapban megalakulhat az intézmény. A bajba jutott devizahitelesek egyéni kérésre forintra átválthatják hiteleiket, ha pedig nem tudják fizetni a törlesztést, akkor bérletre válthatják a tulajdonjogot, lakásukat az eszközkezelő vásárolná meg. Matolcsy György azt állította, hogy a társaság annyi pénzből gazdálkodik majd, „amennyire szükség van”, mert a hitelpiacról és a bankoktól szerzi meg a forrásokat, de az állami költségvetésben nincs erre pénz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.