Egy friss felmérés szerint a lekötött betétek átlagos kamata 0,99 százalékra csökkent a tengerentúlon, amelyre a statisztika készítésének kezdőpontja, vagyis 1950 óta nem akadt példa. Ez a folyamat természetesen nem független az elmúlt bő 2 évben látott zéró közeli kamatszintektől, amelyet a Fed a fogyasztás felpörgetése és ezáltal a gazdaság talpra állítása miatt hozott létre (más kérdés, hogy minden mennyire sikerült).
A kereskedelmi bankokban lévő betétek állománya egyébként 20 éve nem látott szintekre süllyedt, részben azért, mert a befektetők magasabb kamatozású termékek felé fordultak. Így kerültek képbe az amerikai állam- és vállalati kötvények, de a kockázatosabb befektetések irányába is jelentős tőkeáramlás zajlott az elmúlt hónapokban, mind-mind hozzájárulva a lufik kialakulásához. Ez a történet teljesen beleillik ezen tőzsdei piramisjátékok kialakulásához, a kérdés azonban továbbra is az, hogy ezek mikor omlanak össze és ha összerogynak, az milyen utórengésekkel jár majd a kötvénypiaci hozamszintek, illetve más befektetési termékek vonatkozásában.
Ma a brit kamatdöntésre érdemes figyelni, a 13 órakor esedékes bejelentés várhatóan nem mozgatja meg a piacot (a 0,5 százalékos ráta tartása szinte biztosra vehető), a befektetők azonban sokkal inkább arra kíváncsiak, hogy a szigetország jegybankja életbe léptet-e újabb pénzpumpát az eddigi 200 milliárd fontra rúgó programokon felül.
A korábbi kötvényvásárlások ugyan csökkentették a hozamszinteket, azonban a jegybankárok többsége szerint érdemben nem tudták beindítani a gazdaságot. A helyzet egyébként nem csupán a briteknél, hanem Amerikában és Európa más részein is többé-kevésbé hasonlóan alakult eddig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.