BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MNB: csak a cél azonos

Más módszerekkel segítene a devizaadósokon a jegybank, mint a Fidesz

Rogán Antal és Kósa Lajos fideszes politikusok elképzeléseivel azonos célú, ám gyökeresen eltérő tartalmú javaslatot fogalmazott meg a kormány számára a Magyar Nemzeti Bank a devizahitelesek megsegítése érdekében. A jegybank szerint a bankok erőfölényét az üzleti környezet kiszámíthatóságának és a bankok hitelezési hajlandóságának fenntartása mellett kell megszüntetni.

Az MNB szerint ez az erőfölény főként a hiteltermékek árazásában jelenik meg, így célszerűnek látná, hogy ne legyen felárral növelhető a referenciakamathoz kötött vagy hosszabb kamatperiódusra rögzített kamatozású hitelek díja, valamint ez a szabály a fennálló hitelállományra is alkalmazandó legyen. Emellett megtiltaná a hitelek törlesztésénél alkalmazott árfolyamrés szélesítését, korlátozná a marzs lehetséges mértékét, s lehetővé tenné a hitelek devizában történő törlesztését is.

A fideszes javaslat viszont általában megtiltana minden, az ügyfelek számára hátrányos egyoldalú szerződésmódosítást, az önkényes kamatemelést, előírná a középárfolyam alkalmazását és az ingyenes előtörlesztés lehetőségét. Az adós kérelmére öt évvel automatikusan meghosszabbítható lenne a futamidő, az ügyféltől az aktuális piaci értéknél többet nem követelhetnének a bankok, és fizetésképtelenségnél nem kérhetnének büntetőkamatokat és más extra díjakat.

A jegybank egyetért a fideszes szándékokkal, azaz a bankok erőfölényének megszüntetésével és a hiteltörlesztők fokozott védelmével, ám úgy látja, nem a megfelelő ponton avatkoznának be a bankok és az ügyfelek viszonyába: így a problémát valójában nem kezelik, sőt nem kívánt következmények léphetnek fel. Az MNB szerint a képviselői előterjesztések közül a késedelmi kamat elengedésére, a hitelfutamidő egyoldalú meghosszabbítására és a „tiszta lapra” tett javaslatok – például a banki követelésnek a fedezetül szolgáló ingatlan értékének 100 százalékában való maximálása – kiszámíthatatlan üzleti környezetet teremtenek. Emellett jelentősen ronthatják az adósok hitel-viszszafizetési hajlandóságát, sőt arra késztethetik a bankokat, hogy egyre kevésbé hitelezzenek. A nemzeti bank szerint így a beavatkozás csak látszólag védi az ügyfelek érdekeit, valójában a hitelhez jutás megnehezülésén keresztül éppen a szándékolttal ellentétes hatást válthat ki.

Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke korábban elfogadhatatlannak nevezte a fideszes „csomagot”, mert az fokozza a bankok hitelezési veszteségét, bevezetése veszélyeztetné a jelzáloghitelek működését, s megdrágítaná a hitelezést. A hitelezési veszteség növekedése ugyanis többlettőkét igényel, erre a hitelintézetek a kölcsönök árának növelésével, a vállalati hitelezés visszafogásával reagálhatnak. Erdei Tamás megemlítette azt is, hogy a késedelmi kamatok mértékét a jogszabály jelenleg hat százalékban határozza meg, ez szinte feleakkora, mint az adóhivatal által alkalmazott büntetőkamat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.