Az önkormányzati banki piac egyre kívánatosabb területnek tűnik a többi üzletághoz képest, hiszen – bár az ő pénzügyi helyzetük is romlik – a települések fizetési fegyelme jó, és finanszírozási igényük jelentősen nőtt az első fél évben. (A pénzügyi felügyelet adatai szerint a szektornál lévő hitelek állománya ez év első hat hónapjában 14,1 százalékkal, 427 milliárd forintra bővült.)
A piacon változatlanul domináns szerepet játszó, még most is több mint kétezer önkormányzat számláját vezető OTP Bank úgy tapasztalta, hogy – az önkormányzatok gazdálkodási nehézségeinek növekedése miatt – az utóbbi időben megnőtt a működési célra felvett, éven belüli lejáratú likviditási hitelek iránti kereslet. Ugyanakkor nem mérséklődött a fejlesztési kölcsönök iránti igény sem, mert választási évben megugrik az önkormányzatok beruházási aktivitása is. Szintén a választásokhoz kapcsolódó több évtizedes tapasztalat, hogy a voksolás évében csökken a kiírt önkormányzati számlavezetési pályázatok száma. Az OTP Bank ezért arra számít, hogy – a korábbi ciklusokhoz hasonlóan – az új testülete a megalakulásával kapcsolatos feladatok elvégzése, valamint az önkormányzat gazdasági helyzetének és működési körülményeinek feltérképezése után, jövőre döntenek arról, szeretnének-e pályázatot kiírni az önkormányzat számlavezetésére.
A takarékszövetkezetek 750, jellemzően kisebb helyhatóság számláját vezetik, az önkormányzati betétek pedig 16,9 milliárd forintot jelentenek az integrációnak. „A takarékok szeretnék még szorosabbra fűzni kapcsolatukat az önkormányzatokkal, a hitelek minőségét vizsgálva ugyanis kiderült, azok portfólióinak jobb a minősége, mint bármely más hitelé” – mondta Varga Antal, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ügyvezető igazgatója. Az általa elmondottakat alátámasztja, hogy az önkormányzatoknál a hiteleken történt értékvesztés a tizedét sem teszi ki az átlagosnak, még az első félévi, erős növekedés után is alig haladta meg a kétmilliárd forintot. Az ügyvezető szerint a helyhatósá-
gok adósi stabilitása többek között annak is köszönhető, hogy pénzügyi problémáik megoldására olyan lehetőségeik vannak, amelyek a vállalatoknak és a magánszemélyeknek nincsenek.
Az önkormányzatokkal – tette hozzá az OTSZ ügyvezetője – a takarékok azért is igyekszenek szorosabbra fűzni a kapcsolataikat, mert szerintük kimutatható, hogy ahol a helyi takarékfiókba tevődik át az önkormányzati számlavezetés, ott jelentősen megnő a lakossági betétállomány és a fiók pénzforgalma is. Az pedig az önkormányzati adóbevétel növekedését vonzza maga után, valamint a helyi pénzügyi teljesítés miatt nő a pénzforgalom gyorsasága. Ezért ősszel erős kampányt indítanak további számlavezetési lehetőségek megszerzéséért.
A Raiffeisen Bank mintegy 160 önkormányzat számláját vezeti, köztük megyei önkormányzatok, megyei jogú városok, nagyobb városok és községek kontóját is. A banknál az ügyfelek száma és a betétállományuk összege az utóbbi egy évben nem változott érdemben. Ugyanakkor azt tapasztalták, az Európai Unió által támogatott programoknak köszönhetően – ugyan gyengülő ütemben, de – tovább emelkedik a finanszírozási szükséglet, illetve egyre nő az igény a bonyolultabb finanszírozási struktúrák iránt. Emellett azt is érzékelték, hogy a gazdasági válság hatása az iparűzési adóbevételek csökkenésében erőteljesebben jelent meg, ez néhány önkormányzatnál a későbbiekben fizetési nehézségeket okozhat.
A K&H Bank 78 helyhatóság számláját vezeti, azok hitelei 78 milliárd forintot, betéteik pedig 34 milliárdot tettek ki. A hitelintézet szintén úgy látja, az uniós támogatások elnyerése érdekében felerősödött a hosszú lejáratú források iránti igény. A bank azt tapasztalta, hogy az előző választási ciklusoktól eltérően a beruházási hiteligények nem zárultak le a választást megelőző évben, hanem folyamatosan jelentkeztek akár választási időszakon átnyúló bírálati periódussal is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.