Az ONYF a Világgazdaság Online érdeklődésére úgy tájékoztatott: a mai napig 21 076 fő nyilatkozott arról, hogy a törvénymódosítás ellenére is fenntartja magánnyugdíjpénztári tagságát. A szervezet munkatársainak tapasztalatai szerint az egy napon nyilatkozatot tevők száma kissé növekszik, ahogyan a döntési időszak végéhez közeledünk.
Szőke Lovas Zsuzsanna, az ONYF sajtótitkára kérdésünkre úgy tájékoztatott: a nyilatkozatok egy-egy példányát a szervezet január 31-ét követően postai úton elküldi az érintett magánpénztáraknak. Ezen kívül a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete is kap egy konszignációs listát a tagságukat fenntartókról.
Mint arról korábban beszámoltunk, az ONYF elfogadja a Stabilitás tagság fenntartásával kapcsolatos nyilatkozatát, ugyanakkor nem javasolja annak használatát. Az ONYF leszögezi, hogy a Pénztárszövetség honlapján elhelyezett "Nyilatkozat magánnyugdíjénztári tagság fenntartásáról" elnevezésű nyomtatvány a társadalombiztosítási jogszabályok szerint későbbi igényt, követelést, illetőleg a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe való visszalépést nem alapozhat meg.
Ettől függetlenül a jogfenntartó nyilatkozat az ONYF által előkészített nyomtatványra feljegyezve vagy ahhoz csatolva átvételre kerül, és nem befolyásolja a tagság fenntartásáról szóló Nyilatkozat érvényes megtételének a joghatását.
A Stabilitás Pénztárszövetség szerint az állami rendszerbe visszalépők után járó eszközök megszerzését követően is 240 milliárd forintos mínuszban lesz az állami nyugdíjkassza.
Az ellenzék felvetése szerint az, hogy Orbán Viktor a The Wall Street Journalnek adott nyilatkozatában közölte: a nyugdíjkassza nem fizet többet, mint amennyit beletettek, arra mutathat, hogy csökkenhetnek a nyugdíjak a következő időszakban.
Simonovits András, az MTA nyugdíj szakértője ugyanakkor úgy látja, abszurd a radikális nyugdíjcsökkentés fölvetése. Egyrészt a nyugdíjkassza hiánya immár nem is indokolna ilyen mértékű csökkentést, másrészt Orbán Viktor nyilvánvalóan csak végre egy pozitív jelzést akart küldeni a külföldi befektetőknek. Könnyen elképzelhető, hogy kivesznek a Nyugdíjbiztosítási Alapból bizonyos rehabilitációs jellegű ellátásokat, és azokat más forrásokból finanszírozzák majd – tette hozzá. A szakértő az FN-nek nyilatkozva arra viszont fölhívta a figyelmet: logikailag ellentmondásos, hogy a nők 40 év után szolgálati idő után nyugdíjba mehetnek, de senki nem mehet korhatár előtt nyugdíjba (Orbán Viktor ugyanis ez utóbbit is említette a Wall Street Journalban ).
A kormány 50 éves előretekintése szerint egyébként 2020-ban már éppen fedezik a járulékbevételek a nyugdíjkiadásokat, ugyanis azt feltételezik a számításaik során, hogy az aktivitási arány addigra 78 százalékra nő (számos közgazdászban erősek ezzel kapcsolatban a kétségek.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.