A G20-ak pénzügyminisztereinek múlt heti értekezletére készített és az AFP által nyilvánosságra hozott jelentésben az IMF jelezte: számításai azt mutatják, hogy a dollár továbbra is a középtávú fundamentumok "erős oldalán" van, míg az euró és a japán jen pedig "nagyjából helyén van", viszont több ázsiai valuta, beleértve a jent, alulértékelt.
A globális egyensúlyhiány orvoslására a G20-aknak lehetővé kellene tenniük, hogy a dollár gyengüljön - hangoztatta a washingtoni székhelyű nemzetközi szervezet. Az IMF szerint az amerikai dollár reálértékben történő tényleges értékcsökkenése segítséget nyújtana az amerikai fizetési mérleg hiányának tartós mérséklődéséhez. A Valutaalap szerint így a deficit olyan szint felé mozdulhat el, amely jobban összhangban van a középtávú fundamentumokkal, és segítséget nyújthat a kiegyensúlyozottabb növekedés támogatásához" - mutatott rá az IMF.
Brazília a közelmúltban azzal fenyegetett, hogy közbelép a reál túlzott erősödésének megakadályozására. Guido Mantega brazil pénzügyminiszter szerint elképzelhető, hogy egyes fejlődő államok, amelyekbe jelentős mennyiségű tőke áramlik, kihasználják a helyzetet saját gazdasági pozíciójuk megerősítésére.
Devizaháborút vív az Egyesült Államok és Kína is: Peking nem hajlandó erősíteni a jüant, amely az amerikai fél állítása szerint a reális értékénél 40 százalékkal alacsonyabb árfolyamon kel el a dollárral szemben. Washington szerint a kínai kormány mesterségesen tartja fent a nyomott árfolyamot és ezzel tisztességtelen előnyt biztosít exportőreinek számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.