A magánkasszáknál maradó nyugdíjpénztári tagok száma akár a 100 ezret – a tagok számának több mint a 3 százalékát – is elérheti a Világgazdaság számításai szerint a hosszabb nyitva tartással üzemelő ügyfélszolgálatokon. Délután négy óra körül a már regisztrált és iktatott nyilatkozók száma közel 92 ezer volt, de az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) sajtótitkára arányosított becslést a majdani végeredményről nem kívánt közölni.
Az biztos, hogy aki este hat óráig sorszámot kapott, mindenképpen sorra is került – tette hozzá Szőke Lovas Zsuzsa. Az összesített adatokat ma tíz órára ígérték.
Mivel tegnap volt az utolsó esély a nyilatkozatok megtételére, már kora reggel kígyózó sorok álltak a nyugdíjfolyósító mindhárom budapesti irodájánál, azonban néhány órával később az ügyintézés már zökkenőmentesen haladt. Beigazolódtak azok a várakozások, hogy a maradók döntő többsége az utolsó pillanatra hagyja nyilatkozatának megtételét. Az ONYF szerint ez akkor sem lett volna másként, ha a törvényi határidő esetleg más dátumot jelölt volna meg határidőként.
Aki a magánrendszert választotta, annak személyesen kellett nyilatkoznia erről a 36 nyugdíj-biztosítási igazgatóság valamelyikénél, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál vagy az ONYF-nél. Aki nem nyilatkozott, annak 2011. március 1-jével automatikusan megszűnik a tagsági jogviszonya, és számlaegyenlegét átutalják az állami nyugdíjalapba. Az állami rendszerbe visszalépők tagi kifizetései – a korábban befizetett tagdíj-kiegészítések és a reálhozam – adómentesen felvehetők lesznek.
Aki továbbra is magán-nyugdíjpénztári tag marad, a 2011. december 1-je után megszerzett, járulékalapot képező jövedelmei után nem szerez további szolgálati időt az állami rendszerben, annak ellenére, hogy fizetése után a munkaadó továbbra is az állami társadalombiztosításba utalja a 24 százalékos munkáltatói járulékot (ennek az idén december 1-jétől nyugdíj-hozzájárulás lesz a neve); a továbbiakban csak a pénztárba utalt 10 százalékos járulékrész után számíthat járandóságra.
A magánkasszák teljes körét képviselő Stabilitás Pénztárszövetség jogfenntartó nyilatkozat megtételét ajánlotta azoknak, „akik az állami nyugdíjrendszerbe való visszatérés mellett döntenek, azonban, ha valóban szabad választásra lenne lehetőségük, nem ezt a kényszerű döntést hozták volna meg”. A nyilatkozat aláírója kijelenti: kifejezetten a jogszabályi korlátok miatt lépett vissza az állami nyugdíjrendszerbe, és arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság vagy bármely más szervezet hatályon kívül helyezné vagy megsemmisítené a rendelkezést, jogfenntartással él, és magán-nyugdíjpénztári tagságát fenn kívánja tartani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.