BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tetszik, nem tetszik, kötelező lesz az uniszex!

A magyarországi piacra nem lesz nagy hatása az Európai Bíróság diszkriminációt eltörlő döntésének

Uniszex biztosítási díjakat kell bevezetni 2012 végétől az EU-ban – mondta ki az Európai Bíróság. Nálunk a kgfb-díjak terén már nem tesznek különbséget a nők és férfiak között, így ebben a szegmensben nem lesz hatása a döntésnek.

A biztosítási díjak és juttatások meghatározásánál a biztosítók 2012 végétől nem tehetnek különbséget a férfiak és nők között – mondta ki ítéletében az Európai Bíróság. A luxemburgi testület szerint ugyanis hátrányos megkülönböztetésnek minősül, ha a biztosított nemét a biztosítási szerződésekben kockázati tényezőként veszik figyelembe. A döntés számos nyugat-európai országban főként az életjáradékokat és a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) díjait érintheti. Miután a nők várható élettartama magasabb, ezért az Európa-szerte bevett biztosítói gyakorlat szerint ugyanakkora befizetett összeg esetében kevesebb életjáradékra számíthatnak a férfiakkal szemben. A kgfb-díjak esetében viszont számos országban a nők a kedvezményezettjei a biztosítók nemi hovatartozás szerinti díjszámításának. A nők ugyanis a statisztikák szerint kevesebb balesetet okoznak, így kisebb díjat is kérnek tőlük a biztosítók, mint a férfiaktól.

„Magyarországon nem jellemző, hogy a kgfb-díjaknál különbséget tegyenek a férfiak és a nők között. Korábban több hazai biztosító élt ezzel a lehetőséggel, mára már csak egy társaság alkalmazza ezt a metódust, de ott sem egyedüli díjeltérítő tényezőként használják a nemi hovatartozást, hanem az életkorral együtt alkalmazzák a díjkalkulációban” – nyilatkozta lapunknak a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) kommunikációs főosztályvezetője. Gilyén Ágnes hozzátette: Nyugat-Európában azért is gyakoribb, hogy eltérő a férfiak és a nők számára megállapított díj mértéke, mivel ott inkább jellemző, hogy több autóval rendelkeznek a háztartások. Ha a családnak egy autója van, és azt többen használják – mint ahogy az hazánkban jellemző –, kevésbé van jelentősége az eltérő mértékű díjnak. „A járadékbiztosítási piac pedig jelenleg kezdeti, tőkegyűjtő fázisban van Magyarországon, így ezen a területen – legalábbis egyelőre – nem okoz jelentős változást az Európai Bíróság döntése” – mondta Gilyén Ágnes.

Valójában egy 2004-ban elfogadott uniós irányelv fő szabály szerint tiltja a nemi alapon történő hátrányos megkülönböztetés minden formáját az árukhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférés, értékesítés terén. A jogszabály azonban előírt egy kivételt, amely szerint a tagállamok az uniszex biztosítási díjak és juttatások szabályától eltérést engedélyezhetnek, ha garantálni tudják, hogy a számításaik alapjául szolgáló biztosításmatematikai és statisztikai adatok megbízhatók. A tagállamoknak csupán azt írták elő, hogy 2012. december végén felül kell vizsgálniuk az uniszex szabályoktól való eltérést.

A luxembourgi testület most azt mondta ki: a jelenlegi helyzetben valós annak a kockázata, hogy a nők és a férfiak közötti egyenlő bánásmód elvétől való eltérés határozatlan ideig fennáll. Erre az a magyarázat, hogy az irányelv nem alkalmaz rendelkezést a különbségek alkalmazásának időtartamára. A bíróság úgy döntött, hogy az uniszex szabálytól való eltérést 2012. december 21-i hatállyal megszünteti. Az Európai Bíróság ítélete kötelező érvényű, és fellebbezni sem lehet az ellen.
A kérdés azután került az Európai Bíróság elé, hogy a Test-Achats belga fogyasztóvédelmi szervezet az irányelvet átültető törvény megsemmisítését kérte. A Test-Achats szerint az eltérő biztosítási kalkuláció sérti a nemek közötti egyenlőséget. belga törvényszék pedig az ügyet az Európai Bíróság elé utalta.

Rosszabbul járhatnak a női autósok

A brit biztosítási szakértők szerint az Európai Bíróság döntése értelmében a fiatal nők esetében 400 fonttal (közel 130 ezer forint) nőhet az éves kgfb-díj mértéke. Nagy-Britanniában jelenleg a 30 év alatti korosztálynál a legnagyobb díjkülönbség, a nők mintegy a felét fizetik a férfiak díjához képest – mondta a BBC-nek Simon Douglas, az AA Insurance szakértője. Szerinte a fiatal nők kötelező díjai 25-30 százalékkal nőhetnek, míg a férfiaké 10 százalékkal csökkenhetnek.




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.