A tárca által az MTI-hez eljutatott közlemény szerint a beruházási együttműködés során a finanszírozás forrása lenne a kötvénykibocsátás.
A közlemény a kötvénykibocsátás részleteiről nem szól, csak annyi szerepel benne, hogy egy vezető kínai bank szervezésében történne meg. A nagyságrendjét szintén nem említi a közlemény, de Szarvas Ferenc, a MÁV vezérigazgatója Pekingben az MTI-nek azt nyilatkozta: a magyar vasúttársaság és a China Railway Construction Corporation (CRCC) közötti együttműködésben megvalósuló projektek finanszírozása több százmilliárd forintot tehet ki.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerint a sikeres tárgyalások jó alapot teremtenek ahhoz, hogy további kézzelfogható eredményekkel zárulhasson a május második felében Magyarországon tervezett kormányközi vegyes bizottsági ülés.
A miniszter - emlékeztet a közlemény - Pekingben, Hongkongban, Sencsenben (Senzhen) és Csungkingben (Chongqing) folytatott az elmúlt napokban kormányzati szintű tárgyalásokat a kínai Kereskedelmi Minisztérium, a Külügyminisztérium, a Vasútügyi Minisztérium, a Közlekedési Minisztérium, a kínai Légügyi Hatóság, a kínai jegybank és számos nagyvállalat vezetőivel.
Kínai befektetőket vonna be az adósság finanszírozásba az Államadósság Kezelő Központ. Az intézmény vezérigazgatója, Pleschinger Gyula azt követően mondta a Gazdasági Rádiónknak, miután a nemzeti fejlesztési miniszter által vezetett kormánydelegáció tagjaként hazatért Pekingből.
Hangsúlyozta, hogy tényleges kibocsátásról még nem volt szó, egyelőre csak ismerkedtek a lehetséges befektetőkkel. Az ÁKK vezérigazgatója beszélt arról is, hogy információik szerint a hitelminősítők rövidtávon nem fognak hozzányúlni a magyar adósbesoroláshoz, akkor javíthatják a minősítést, amint kiderülnek a konvergencia programhoz, és Széll Kálmán tervhez kapcsolódó részletes kormányzati lépések
A konkrét kötvénykibocsátásról még korai beszélni, sem a kamat, sem a devizanem nem ismert, mindössze ismertették, hogy Magyarországnak 20 különböző devizában denominált kötvénye van kint a piacon. A kínai befektetés azonban bonyolultabb, ott hosszú előkészítő tárgyalás kell, hogy a bizalom kialakuljon. Magyarország mindenesetre szeretné meggyőzni a kínai befektetőket, hogy vásároljanak magyar államkötvényeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.