Az első látásra meglepőnek tűnő plusz a PSZÁF adatai alapján leginkább az elszámolt értékvesztés csökkenésével magyarázható: míg tavaly az első negyedévben még 25,4 milliárdot számoltak el a cégek, addig ez év március végéig már csak 14,1 milliárdot. A szektor mérlegadatai viszont már nem alakultak túl fényesen: a nettó eszközállomány csaknem 12 százalékkal csökkent egy év alatt, az ügyfélkövetelések mennyisége pedig tizedével, 2209 milliárd forintra zsugorodott.
A portfólió összetételében nem történtek drámai változások: a hitel és pénzkölcsön aránya némileg csökkent a követeléseken belül, a lízingé és a faktoringé viszont emelkedett. Ezzel együtt a hitelek súlya még mindig meghatározó, március végén 56 százalék felett mozgott. A szektorok szerinti megoszlás sem változott jelentős mértékben, igaz, a lakosságnál lévő kihelyezések némileg veszítettek a súlyukból.
A portfólió minősége ugyanakkor még mindig nem túl fényes: a lejárt követelések aránya a hiteleknél 27,5, a lízingnél pedig 22,6 százalékot tett ki március végén, ez a következő negyedévek eredményére még komoly hatással lehet.
Az előző negyedévekhez képest figyelemre méltó változást jelent, hogy az utolsó három hónapban héttel csökkent a piaci szereplők száma, egy év alatt pedig tízzel – 257-re – olvadt. A „létszám” apadásához több tényező is hozzájárulhatott: így elősegíthette a portfóliók romlása, az egyes szereplők által elkönyvelt nagy veszteség, illetve a banki refinanszírozás elapadása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.