Tegnap a második legpatinásabbnak tartott hitelminősítő, a Moody’s adott hangot a véleményének, a Fitch kilátásjavítására reagálva, hogy ők akár a bóvli (tehát a befektetésre nem ajánlott) kategóriára is látnak esélyt, és nem igazán vannak egyelőre meggyőződve arról, hogy a gazdasági kilábalása az országnak kiszámítható és fenntartható pályára került volna – írja napi devizapiaci elemzésében Karsai Péter.
A Commerzbank közgazdásza úgy véli, hogy a Standard &Poor’s és a Moody’s kivár, optimista esetben 2011 vége felé érkezhet kilátásjavítás a részükről, ha minden úgy alakul, ahogy az a konvergenciaprogramban le van írva.
„Tegnap kamatot emeltek a lengyelek, és ezzel párhuzamban az MNB jegyzőkönyvéből kiderült, hogy a Monetáris Tanács összes tagja a tartás mellett voksolt a legutóbbi kamatdöntő ülésen. A kereskedők nagy része erre számított, így az árfolyamok nem reagáltak számottevően, inkább csak oldalaztak” – idézi fel az eseményeket Karsai Péter.
Ma 265,50 környékéről indul a kereskedés, az első negyedéves véglegesített hazai GDP adat év/év alapon jobb lett a vártnál, 2,4 százalék helyett 2,5 százalékos lett a növekedés. A GDP adat nem változtatott az euró/forint árfolyamán, maradtunk 265,50 és 266 között.
„Vajon ma elhangzik-e az EKB elnök részéről a már-már legendás „strong vigilance” (fokozott éberség) kifejezés?” – teszi fel a kérdést a közgazdász. „A legutóbbi alkalommal ez nem történt meg, és ettől a piac nyugtalanná vált, esett is aznap az euró/dollár árfolyama több mint 200 pontot” – írja Karsai.
„Az elemzők szerint ma el fog hangzani az előbb említett kifejezés, és ezzel várhatóan utalni fog Trichet úr a júliusi kamatemelésre, sőt talán plusz információkat is ki tudnak szedni belőle az újságírók azzal kapcsolatban, hogy mi az aktuális álláspontja az Európai Központi Bank-nak a görög helyzet megoldására vonatkozóan” – véli a Commerzbank stratégája.
Ugyan közzétesznek ma is néhány fontosabb adatot az Egyesült Államokban, (munkanélküliségi segélyért folyamodók heti adata, külkereskedelmi mérleg, stb) a kereskedők, piaci szereplők fókusza az EKB kamatstratégiáján és a Görögországgal kapcsolatos álláspontján lesz.
„A dollár egyelőre úgy fest, hogy gyengülhet az euróval szemben, és áttörheti az 1,47-es szintet is, ami a hétfői illetve keddi nap folyamán még nem sikerült” – teszi hozzá.
A frank erejére hatással lehet a mai EKB kamatdöntés utáni sajtótájékoztató. Ha rövid, középtávon inkább a szigorítás lesz napirenden, az a frankot gyengítheti a kamatkülönbözet növekedése miatt, ellenkező esetben, ha inkább a „galamb” (lazább monetáris politika – A szerk.) hangvétel lesz erősebb, akkor maradhat a frank a jelenlegi bivalyerős szinteken. A euró/frank árfolyama ma valószínűleg 216-218 közötti sávban fog mozogni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.