A vasárnapi Európai Uniós csúcstalálkozó helyett szombati telefonkonferencia lett, de mindez nem változtatott a lényegen, a döntés így is megszületett: a görög csomag kellőképpen fajsúlyos lett, így lehívhatóvá tették a hónap közepén forduló 12 milliárd eurós részletet – írja Karsai Péter, a Commerzbank közgazdásza.
„Mindez úgy tűnik megnyugtatta a deviza és részvénypiacokat, a távol-keleti, és az európai tőzsdeindexek zöld színben emelkednek, a feltörekvő devizák, pedig ha nem is nagyon erősödnek, de tartják a viszonylag erős szintjeiket a főbb devizákkal szemben” – emeli ki az elemző.
Hozzáteszi: a stagnálás, illetve némi erősödés a forintra is igaz, már a hajnalban is 265 alatt zajlott a kereskedés, az európai piacnyitáskor viszont már a 264-es szintet támadta az euró/forint árfolyama. A mai kereskedés az amerikai ünnepnap miatt csendesnek ígérkezik, 264-265 közötti árfolyamok várhatóak a nap folyamán.
Az amerikai függetlenség napja miatt eseménytelen kereskedésre számíthatunk, 1,4500-1,4550 körüli euró/dollár, és 181-182 körüli dollár/forint valószínű a mai nap folyamán – vetíti előre Karsai Péter.
Emlékeztet, hogy a hét elején kevés piacmozgató adat illetve esemény lesz, de a hét vége felé azért lesznek fontos momentumok. Csütörtökön Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntés lesz, a várakozások szigorításra számítanak, nagy valószínűséggel 1,50-re fog emelkedni az euró alapkamata.
„Pénteken a figyelem az Egyesült Államokra fog irányulni, mert érkeznek a júniusi NFP (nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak – A szerk.) számok, illetve kiderül, hogy miként alakul a munkanélküliségi helyzet az USA-ban. Addig szokásosan a kivárás és az oldalazás lehet a jellemző, és persze a jövő hétfői EU-IMF-EKB trojka megállapodása a második görög csomagról is fontos mérföldkő lesz” – áll az elemzésben.
Karsai kiemeli, hogy „múlt hét hétfő óta nagyot fordult a világ”, ugyanis a frank/forint árfolyama 228 helyett ma már csak 214-et mutat, úgy tűnik, hogy a kereskedők kezdik beárazni az EKB kamatemelést, ezért erősödik (görög szavazás után, a kamatdöntés előtt) az euró a frankkal szemben.
Akármi is lesz az EKB döntése, a frank szerepe nem változott meg, az ún. mentsvárdeviza szerepe még mindig dominál az árfolyam alakulásában, így ha romlana a hangulat, akkor a frank újra erőre kapna – zárja kommentárját az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.