A brit hírügynökség azonban hozzáfűzte, hogy az Egyesült Államok AAA hitelminősítését még mindig megvághatják. A befektetők továbbra is óvatosak, mivel a terv, amely hétfőn valószínűleg szavazás végett a Kongresszus elé kerül, vélhetően nem elégíti ki a Standard&Poor’s hitelminősítő intézetet azért, hogy fenntartsa az Egyesült Államok AAA hitelminősítését és felveti azt a kérdést is, hogy az amerikai kormány miként tud hosszú távon eleget tenni a kötelezettségeinek.
"Obama megjegyzései vélhetően elegendőek arra, hogy a Nikkei-(index) visszaszerezze az utóbbi három napon elszenvedett veszteségeit, de a hétfői emelkedés valószínűleg csak átmeneti megkönnyebbülést jelez, nem pedig azt a szilárd bizalmat, a piacok még nem árazták be amerikai gazdaság valamennyi negatív elemét " - fejtegette Tsuyoshi Kawata, a tokiói SMBC Nikko Securities vezető stratégája.
A BlackRock Inc. amerikai alapkezelő pedig úgy vélte, "Az a tény, hogy az amerikai kormány elkerüli a fizetésképtelenséget, kulcsfontosságú, ám a befektetők azt is látni akarják, hogy egyértelmű út vezet a deficit olyan csökkentéséhez, amely az amerikai dollárba vetett bizalmat bátorítja. Ez lényeges, ha fenn akarjuk tartani az amerikai AAA hitelminősítést és ösztönözni akarjuk a befektetéseket az Egyesült Államokban."
Az amerikai adósságplafonról szóló megegyezés hatására az olaj is bő 1 százalékos pluszban tartózkodott, míg az arany és az ezüst gyengüléssel kezdte a napot, bár az arany árfolyama újra megindult felfelé.
A devizák közül gyengült a svájci frank az euróval és a dollárral szemben a pozitív fejlemények hatására, míg a hazai fizetőeszköz erősödött a főbb devizákkal szemben.
Az dollár/jen árfolyam enyhén felfelé vette az irányt, miután péntek este megközelítette azokat az extrém mélységeket, ahol már összehangolt intervencióra kényszerült a japán jegybank néhány hónappal ezelőtt – írja elemzésében az Equilor.
A Kongresszus döntése alapján két lépésben összesen legalább 2,4 trillió dollárral emelik meg az adósságplafont, amely így már 16.700 milliárd dollárt tenne ki. Csak összehasonlításképpen, Magyarország egy éves GDP-je durván 130 milliárd dollárra rúg.
A megszorítások döntő többsége a 10 éves időhorizont második felében realizálódik, vagyis a mostani lépés is csak azt a célt szolgálja, hogy a népszerűségvesztéssel járó intézkedéseket majd csak a jövő év végi elnökválasztási kampány után kelljen végrehajtani. Persze azt senki sem tudja megmondani előre, hogy a befektetők és a legnagyobb hitelezők bizalmát meg lehet-e tartani ez alatt az idő alatt – áll az Equilor elemzésében.
A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési cégcsoportja hétfői elemzésében közölte: számításai szerint legalább ötezer milliárd dolláros hiteles deficitcsökkentő programra lenne szükség ahhoz, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósság-rátát a következő évtizedben stabilizálni lehessen.
A Commerzbank londoni elemzőinek hétfői értékelése szerint a jelenlegi helyzetben nagyon keskeny ösvényre kellene rátalálni két "kellemetlen lehetőség" között: az egyik a deficit további halmozódása, amely elkerülhetetlenül költségvetési katasztrófához vezetne, a másik az amerikai gazdaság "megfojtása" költségvetési takarékossági intézkedésekkel. A Commerzbank szerint azonban a törvényhozási huzavona "romba döntötte" az amerikai politikai rendszerbe vetett bizalmat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.