Az euró jegyzése 273,87 forint az előző délutáni 271,67 forinttal szemben, a dollárt 193,02 forinton jegyzik 191,72 forint után. Száz japán jen 245,80 forintra erősödött 242,17 forintról.
Az euróövezeti adósságszolgálati krízis elszabadulásától való félelmek tartják fogságban a nemzetközi érték- és devizapiacokat.
Az éjjeli csúcs után korrigáltak az árfolyamok miután Ha svájci jegybank elnöke ultimátumot fogalmazott meg a svájci deviza erős árfolyama miatt. Phillip Hildebrand SNB elnök szerint nem fogják karba tett kézzel várni a frank további erősödését.
Az amerikai 4-5 százalékos esése után az ázsiai tőzsdék péntekre virradóra 3 százalékos veszteségben zártak, az európai tőzsdék pedig 3 százalék közeli eséssel kezdtek, a devizapiacokon eközben folytatódott a menekülés a "menedék deviza" svájci frank és japán jen befektetésekbe.
Szerdán és csütörtökön a svájci és a japán jegybank is fellépett a folyamat megakadályozására, de csak átmeneti sikereket értek el.
Egyre erőteljesebb nyomás nehezedik a forintra, a hajnali 273-as kereskedés után rövid időre 274 fölé került az EUR/HUF árfolyama. A tőzsdék régóta tartó mélyrepülése már a 2008-ban induló válsághangulatot idézi - – áll a Commerzbank elemzésében.
Az amerikai DJ tőzsdeindex az elmúlt 9 napból 8-szor esést produkált, a Budapesti Értéktőzsde indexe 2009 szeptembere óta nem látott szintekre csökkent, ütik a legforgalmasabb részvényt, az OTP-t, amiben a magas CHF/HUF árfolyam is szerepet játszik. A rossz hangulatban folytatódik a magyar kötvények CDS-felárának emelkedése, már 390 pontnál járunk, július 22-e óta 33 százalékkal magasabb összeget kell fizetni a csődbiztosításért az öt éves hazai papírok esetében. Az ÁKK már csökkentette is a jövő heti kötvény aukcióra meghirdetett mennyiséget. Pénteken megközelíthetjük a 275-ös szintet is, de itt már komolyabb ellenállás lehetséges.
Az SNB tegnapelőtti kamatsávszűkítése és a likviditásbővítő intézkedések kevésnek bizonyulnak, tegnap újra 250 fölé került a frank/forint árfolyama, sőt ma hajnalban az ázsiai kereskedés alatt 254,6-nál is járt már az árfolyam. A technikai elemzők által említett 1,0775-ös támasz az euró/ svájci frank árfolyamában nem sokkal éjfél után elesett, és némi
korrekció után az európai piacnyitáskor ugyanitt jár az árfolyam. A következő támasz az 1,0550-nél lehet. A nemrég még hihetetlennek hangzó 1,00 euró/frank kérdése napról-napra jobban „lőtávon belülre” kerül, így egyre inkább mágnesként vonzhatja a befektetőket, hogy kikényszerítsék az euró/frank paritását.
Sem az angol sem az Európai Központi Bank nem változtatott az alapkamaton, maradt 0,5 százalékon az angol és 1,50 százalékon az eurozóna irányadó alapkamata. A kamatdöntések nem hoztak meglepetést, de Trichet úr mondandója már tartalmazott izgalmasabb dolgokat. Az eurozóna jegybankja újraindítja a márciusban leállított likviditásbővítő kötvényvásárlási programját. Az ECB egy héten belül ismét lehetővé teszi a bankok számára is a fél éves refinanszírozást is. A bejelentések hírére az EUR/USD árfolyama esésnek indult, 1,42-ről
1,41 alá került az euro/dollár árfolyama. Ami a hangulatot illeti, az egyre csak romlik. Az olasz és spanyol kötvények hozamkülönbözete a német referenciahozamokhoz képest újra rekordokat döntenek.
Pénteken egyébként sok adat kerül napvilágra, többek között a német ipari termelési számok, a brit termelői árindex, az amerikai NFP, és a munkanélküliségi statisztikák. Csak reménykedhetünk abban, hogy összességében jó, vagy legalábbis nem túl rossz adatokat fognak ma publikálni – áll az elemzésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.