A múlt héten egyre jobban aggódtak a befektetők a gazdaság lassulása miatt, miután az Egyesült Államokból kedvezőtlen makrogazdasági adatok érkeztek. Miután a vezető amerikai és európai tőzsdeindexekben elesett a sokak által vízválasztónak tekintett 200 napos mozgóátlag, újabb eladói nyomás uralkodott el a piacokon. Ezt tetézte, hogy az USA-t egy fokozattal leminősítette a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő, a történelemben először. Vannak, akik már nem a lassulástól, hanem egy újabb recessziótól tartanak.
Európában sincs minden rendben, vagyis inkább semmi sincs rendben. Az előző héten még korántsem volt biztos, hogy az Európai Központi Bank (EKB) hajlandó-e olasz és spanyol kötvényeket vásárolni, amely fokozta a kockázatkerülést, ugyanis a 10 éves állampapírok hozama 6 százalék felett járt; és 7 százalék körül már ellehetetlenül az adósság piaci finanszírozása.
Az EKB tegnap közbelépett, és 5 százalék közelébe hozta le a hozamokat: elkezdte vásárolni az államkötvényeket. A piacok azonban továbbra sem látják egyértelműen, hogy meggátolható-e a szuverén adósságválság tovaterjedése.
Emlékezetes, a Svájci Nemzeti Bank (SNB) a múlt héten csökkentette a kamatcélját, 0-0,75 százalék közötti (0,25 százalékos megcélzott szintről) 0-0,25 százalékra, nulla céllal; valamint likviditásfokozó intézkedéseket is bejelentett. Ez, valamint Philipp Hildebrand elnök nyilatkozta, amely szerint felveszik a harcot a frank erősödése ellen, egy ideig gyengítette az alpesi devizát, de egyelőre csak átmeneti hatást ért el a jegybank.
A piaci félelem miatt a svájci frank folyamatosan dönt meg történelmi csúcsokat: legutóbb ma hajnalban 1,06 körüli szinten az euróval szemben, és 261-es árfolyamon a forint ellenében. Délelőtt 255-257 forintra mérséklődött a frank ára.
Az euró/frank árfolyam délelőttre 1,075-re korrigált, azonban mindössze 6-7 százalékra van a kurzus a paritástól, vagyis attól, hogy egy euró egy frankba kerüljön.
Hajnalban a forint is megbillent: 274-275-ös tegnap esti árfolyamról egészen 276,5-277-ig kúszott fel az euró jegyzése. Ekkor tehát mindössze 15-16 forint választotta el az euró/forint árfolyamot az frank/forint árfolyamtól, vagyis egyre közelebb kerül a paritás. Reggeli is 266 forintot kellett adni az euróért, délelőtt étmenetileg újra 275 alatt jártunk.
Mint látható, igen negatív környezetben a forint is képes megbillenni, így korántsem biztos, hogy euró/frank paritás esetén a hazai deviza megmaradt 275 alatti szinten.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.