BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Állampapírok - Ki vagyunk szolgáltatva a külföldieknek

Rekordon áll a külföldiek magyar államadósság-állománya. A feltörekvő piacok népszerűsége miatt ömlik a pénz az országba, ha viszont gyengül a forint, vagy leminősítenek bennünket, komoly problémákkal nézhet szembe az ország.

Már 4 ezer milliárd forint fölött van a külföldi befektetők magyar állampapír-állománya - derül ki az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) adataiból. A szakemberek viszont kételkednek abban, hogy mindez annak köszönhető volna, hogy óriási bizalom lenne a magyar államadósságban. Az ok sokkal inkább a nemzetközi trend - mondja Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója.

"Rengeteg pénz áramlik most a feltörekvő piaci kötvényekbe. A külföldi intézmények portfóliókat vásárolnak meg, amelyekben magyar papírok is vannak, ezért jön ide a pénz" - magyarázza a szakember. Hasonlóan vélekedik Szalma Csaba, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója is. "Hatalmas beáramlás volt az utóbbi hetekben a feltörekvő piaci alapokba, mivel a fejlett piacokon nagyon alacsonyak a hozamok" - mondja Szalma.

A hangulat pedig könnyen megváltozhat - vélekednek a szakértők -, különösen a mostani törékeny piaci helyzetben. Ha csak a kockázatokat nézzük, a magyar államadósság nem tűnik különösebben vonzónak, sőt az elmúlt napokban-hetekben jócskán megugrott a kötvényeink csődkockázata. Az ötéves magyar devizakötvény CDS-e 500 bázispont körül alakul már, amire utoljára 2009 tavaszán volt példa, és ami a legrizikósabb  országok közé is emelte egyúttal Magyarországot.

Hogy minderre mikor kerül sor, nem tudni, de a szakemberek szerint siettetheti a folyamatot, ha gyengül a forint. "A forint gyengülésével a külföldi befektetők buknak a magyar állampapírokon" - mondja Szalma Csaba. Az euró ára már meghaladja a 290 forintot, a dolláré pedig 215 felé közelít, és ezen tovább ronthat a svájci frank alapú hitelek tömeges előtörlesztése. Pedig már a mostaniak is kritikus szintek, Szalma szerint a technikai elemzések alapján ugyanis 292-293 forintos euróárfolyam környékén már bekövetkezhetnek komolyabb eladások az állampapír-piacon. Ennek elkerülése érdekében lehetséges, hogy a Magyar Nemzeti Banknak is be kell majd avatkoznia a forint védelmében akár a kamatszint emelésével is - véli a szakember -, ellenkező esetben ugyanis "felrobbanhatnak" a már most is 7-8 százalék között álló kötvényhozamok.

További veszélyt jelenthet az államadósság finanszírozása szempontjából, ha a hitelminősítők beváltják a fenyegetéseiket, és a kedvezményes árfolyamú végtörlesztések miatt lefokozzák a hazai bankokat, s velük együtt az államadósság minősítését is. "Ezzel a bóvli kategóriába kerülnénk, aminek óriási kockázatai vannak" - figyelmeztet Duronelly. Ez a lépés azonban egészen rövid távon még nem fenyeget bennünket - vélekedik Szalma -, aki szerint a hitelminősítők a döntés előtt kivárják a költségvetési törvény elfogadását, illetve azt, mennyien törlesztik elő kedvezményes árfolyamon a hiteleiket.

Ha a vázolt esetek közül valamelyik bekövetkezik, az hatalmas hozamemelkedéssel járhat. 2008 őszén és 2009 tavaszán összesen mintegy 1000 milliárd forintnyi magyar államkötvénytől szabadultak meg a külföldi befektetők, akkor 14 százalék környékére szaladtak fel a hozamok. Történt mindez annak ellenére, hogy akkoriban még több hazai intézményi befektető is igyekezett megvédeni az állampapír-piacot, köztük a magánnyugdíjpénztárak. A kasszák átalakítása után azonban erre már nincs mód, így csak nagyon korlátozottan tudjuk belülről befolyásolni az állampapír-piacot - mondja Duronelly.

A kormány a tervei szerint a lakossággal finanszíroztatná meg az államadósságot, Orbán Viktor miniszterelnök úgy nyilatkozott, elvinné a háztartásokhoz az állampapírt, jelenleg ugyanis Magyarországon ez a legbiztonságosabb befektetési lehetőség. A szakemberek viszont nem hisznek az akció sikerében. "A lakosság eddig is hozzájuthatott állampapírhoz, mégsem vásárolta" - mondja Szalma Csaba. Való igaz, a háztartások állampapír-állománya a jegybank statisztikái szerint folyamatosan erodálódik, 700-750 milliárd forint között mozog mostanában. A tipikus lakossági termékek közül a kamatozó kincstárjegy és a kincstári takarékjegy egyre kevésbé kelendőek, egyedül az inflációt követő kötvényre van viszonylag nagy kereslet, ha az államadósság-kezelő a piaci kamatok fölé ígér.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.